Česko má prvního vězně, který si trest odpykává v domácím vězení

Novinka v českém trestním řádu, která začala platit od ledna, poprvé našla uplatnění. V Jižních Čechách nastoupil trest muž odsouzený k jednomu roku domácího vězení. Po tu dobu nesmí vycházet ven v době od osmi večer do pěti hodin ráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Kontroly bude provádět Probační a mediační služba, která bude podle regionálního vedoucího Jihočeského kraje Martina Pilného kontrolovat odsouzené velmi intenzivně: "U každého odsouzeného, kterému bude uložen trest domácího vězení, budou kontroly intenzivní a rozhodně budou probíhat několikrát v týdnu."

Přehrát

00:00 / 00:00

O trestu domácího vězení mluvili v poledních Ozvěnách dne Martin Pilný, regionální vedoucí Probační a mediační služby Jihočeského kraje a Libor Vávra, předseda Obvodního soudu pro Prahu 1.

Prvním Čechem, který byl odsouzen k domácímu vězení, je šestačtyřicetiletý muž, který si svůj trest odpykává v obci na Českokrumlovsku ve zchátralé chatě bez elektřiny. Společně s domácím vězením mu bylo soudně zakázáno požívání alkohol. I to bude Probační a mediační služba kontrolovat.

Původně měli být odsouzení už od letoška monitorováni s pomocí elektronických náramků, jejich zavedení se ale nakonec posunulo na příští rok. Pilný v tom nevidí velký problém: "Chápeme to jako přechodné období. Spolu s naším ředitelstvím a ministerstvem spravedlnosti doufáme, že elektronický kontrolní systém bude zaveden v řádu několika let."

Podle Libora Vávry, předsedy Obvodního soudu pro Prahu 1 se dá očekávat, že soudci budou kvůli menší možnosti kontroly trest méně využívat: "Za situace, kdy jsou pochybnosti o jeho kontrole, ostražitost soudců bude velmi velká. Každý trest se do jisté míry prvních čtyři pět let jakoby sžívá se systémem ostatních trestů, než se ustálí na nějaké přirozené rovině."

Domácí vězení pomůže přeplněným českým věznicím

Zároveň s tím, je ale Vávra rád, že Česká republika tuto formu trestu zavedla: "Osvědčilo se to v řadě zemí. My jsme ve vyspělém světě zemí s jedním z největších počtů vězňů na počet obyvatel, a to je strašně drahý systém."

Přehrát

00:00 / 00:00

Marek Görges a Petr Franc diskutovali v Ozvěnách dne Radiožurnálu

"Já si myslím, že to bude alternativa i ke klasickým podmíněným trestům odnětí svobody, protože u takových hospodských výtržností a podobně právě tento typ omezení osobní svobody je velmi efektivní, protože tomu místnímu bijci znemožní do restaurace chodit. Pokud je zároveň kontrolován, že se neopíjí, tak by to mělo předcházet trestné činnosti," popisuje výhody domácího vězení předseda Obvodního soudu pro Prahu 1.

Vávra zároveň odmítá, že by šlo o mírný trest: "Tento trest, ať se na první pohled zdá, že to je taková domácí pohodička, je velmi tvrdý. Představa, že rok dva nebudete moci chodit do kina a žít normálním způsobem života, je tíživá a jde o velmi razantní trest.

Elektronický monitoring až příští rok

Většina odborníků se shoduje, že institut domácího vězení je krokem správným směrem. Otázkou ale je, zda je právě nyní na něj nejvhodnější čas.

Rozpaky budí především skutečnost, že nejsou k dispozici elektronické náramky na kontrolu vězňů. Ministerstvo spravedlnosti s nimi počítá až od příštího roku.

Náměstek ministryně spravedlnosti Marek Görges ale v tom problém nevidí, jak řekl ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu.

"Není to tak, že trest domácího vězení stojí a padá s elektronickým monitoringem. Probační a mediační služba je schopna samostatně plně zajistit monitoring odsouzených."

S tím ale nesouhlasí například předseda Okresního soudu v Kutné Hoře, člen vedení Soudcovské unie Petr Franc.

"Já se domnívám, že bez onoho elektronického zabezpečení není probační a mediační služba schopna zajistit monitoring, zejména za situace, kdy těch odsouzených bude víc, efektivně a bez jakýchkoli pochybností," uvedl ve vysílání Radiožurnálu.

Marika Táborská, Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme