Česko má tři měsíce po volbách novou vládu

Prezident Václav Klaus dnes na Pražském hradě jmenoval novou vládu šéfa ODS Mirka Topolánka. Patnáctičlenná sestava občanských demokratů a nestraníků, která se hned po jmenování schází na svém prvním zasedání, má třicet dní na získání důvěry poslanců. Zatím se ale Topolánkovi dávají jen malé šance na to, že v klíčovém hlasování uspěje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vláda Mirka Topolánka s prezidentem Václavem Klausem | Zdroj: ČTK

Menšinová vláda ODS střídá ve Strakově akademii koaliční kabinet Jiřího Paroubka, který zemi spravoval od loňského dubna i v tříměsíčním povolebním období.

"Věřím tomu, že toto jmenování...berete jako věc zcela mimořádnou ve vašich životech, že ji berete s plnou odpovědností a že se také pokusíte s maximálním efektem zasloužit o to, aby vláda fungovala a přinesla zřetelné a jasné výsledky," řekl Klaus po jmenování.

Topolánkova vláda je podle něj vládou s plnohodnotným mandátem a zárukou pokračování polistopadového vývoje. Prezident věří, že se nový kabinet nebude bát potřebných změn. Očekává, že bude pokračovat v zahraničněpolitické orientaci v rámci EU i transatlantického společenství.

Topolánek dodal, že chce, aby jeho vláda byla důvěryhodná a nastartovala některé kroky, "které naše země po tolika letech nevládnutí potřebuje". "Snažíme se navázat na vše dobré, snažíme se udržet kontinuální vývoj polistopadové České republiky," řekl předseda vlády.

Nastupující kabinet má být podle ODS překlenovací a dovést zemi k předčasným volbám na jaře příštího roku. Topolánek chce každopádně stihnout připravit státní rozpočet na příští rok a zaměřit se na blížící se předsednictví Česka v Evropské unii.

ODS má v plánu také zrušit registrační pokladny, zahájit zeštíhlení státní správy nebo připravit důchodovou reformu. Programové prohlášení má podle premiéra v zásadě vycházet z toho, na čem se jeho strana dohoda s lidovci a zelenými v rámci trojkoalice. Nehodlá rezignovat ani na prosazování rovné daně.

Kvůli patové situaci ve sněmovně ale není jisté, jak dlouho se skutečně udrží u moci a zda své záměry bude schopen uskutečnit. Před sněmovnu musí předstoupit se žádostí o důvěru do třiceti dnů, zřejmě tak učiní začátkem října. Pokud v klíčovém hlasování neuspěje, musí podat demisi. Vládnout pak bude až do doby, než Klaus jmenuje nové ministry. Ústava neurčuje hlavě státu žádný termín, kdy tak má učinit.

Kabinet potřebuje k získání důvěry ve sněmovně nadpoloviční počet hlasů poslanců, ODS chce proto dál vyjednávat. S podporou určitě nemůže počítat od ČSSD. Podle jejího místopředsedy Bohuslava Sobotky budou v chystaném programovém prohlášení pro sociální demokraty nepřekonatelné překážky.

"Viz například předložení daňové reformy ve stylu ODS, předložení důchodové reformy ve stylu ODS, to není pro nás přijatelný program, protože věci jako daňová reforma nebo penzijní reforma by měly být dohodnuty mezi politickými stranami. Nelze je realizovat systémem ber nebo neber, přinesu to do sněmovny a uvidím, jestli se to podaří nebo ne," uvedl v České televizi Sobotka.

Na vyjednávání s občanskými demokraty naopak spoléhá Strana zelených, která je ochotna vládu podpořit, ale jen za určitých podmínek. "Jako je omezení kamionové dopravy o víkendech a podpora obnovitelných zdrojů energií - i tady se zdá, že najdeme podporu pro tyto naše návrhy," říká předseda strany Martin Bursík.

Lidovci zatím nejsou rozhodnuti, jestli za 30 dní Topolánkovu kabinetu důvěru vysloví. Jak totiž upozorňuje úřadující šéf křesťanských demokratů Jan Kasal, strana čeká na programové prohlášení vlády. "Až se s tímto seznámíme, tak můžeme hovořit o možnostech vyjádření podpory či nepodpory této vládě," podotkl Kasal.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme