Česko má už v příštím týdnu zasáhnout chřipková epidemie

Chřipková epidemie zasáhla Jihomoravský kraj a podle očekávání se bude šířit dál. Čekárny ordinací praktických lékařů a hlavně pediatrů jsou přeplněné. Lidé by se ale v ordinacích neměli dožadovat nasazení antibiotika. Podle lékařů je to naprosto zbytečné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chřipka | Foto: HZP

Na chřipku platí hlavně klid na lůžku, dostatečně pít a srazit vysoké horečky. Antibiotika v tomto případě nepomáhají. Přesto si o ně lidé často přímo říkají, v mylném přesvědčení, že jim nejrychleji a nejúčinněji pomohou.

Lékaři by podle přednosty brněnské kliniky infekčních chorob Petra Husy takovému nátlaku neměli podlehnout: Bohužel antibiotika se předepisují neuváženě, často si to pacienti vynucují. U chřipky to má samozřejmě smysl jen v případě, že pokud existují druhotné bakteriální komplikace. Ty přicházejí do úvahy především u starších a oslabených lidí, kdy na primární infekt v dýchacích cestách nasedne druhotná bakteriální infekce."

Zdravotníci očekávají, že v příštím týdnu by se chřipková epidemie mohla rozšířit i do ostatních krajů, klidnější situace je jenom v Pardubickém a Ústeckém kraji.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme