Česko má vlastní tým expertů na identifikaci obětí hromadných neštěstí. Školeni jsou Švýcary

Když v Alpách havarovalo letadlo společnosti Germanwings, trvalo skoro měsíc, než bylo jisté, kdo na palubě zemřel. Totožnost všech 150 mrtvých pasažérů tehdy vysoko v horách ověřovali policejní specialisté z takzvaných DVI týmů. Čtyřicetičlennou skupinu odborníků na identifikaci - daktyloskopů, antropologů, genetiků nebo soudních lékařů - má nově i Česká republika. Tým sice ještě při skutečném neštěstí nezasahoval, pravidelně se na to ale připravuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko, Atény. Soudní experti zkoumají prostor před budovou centrální banky, kde vybuchla nálož umístěná v autě

Řecko, Atény. Soudní experti zkoumají prostor před budovou centrální banky, kde vybuchla nálož umístěná v autě | Zdroj: Reuters

„Stala se jako letecká nehoda - pád letadla. Na místě byla nalezena nějaká mrtvá těla, u kterých je potřeba provést jejich identifikaci," popisuje scénář cvičení vedoucí zasahující skupiny daktyloskop Petr Havlín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko se stalo jedenáctou zemí Evropy, která má vlastní tým forenzních expertů na identifikaci obětí hromadných neštěstí. Natáčela s nimi Evelyna Kulíšková

U lékařského stanu jsou cvičné oběti prohledávány. Nad figurínou muže na polním lehátku se tam sklání primář Ústavu soudního lékařství z pražské vojenské nemocnice Miloš Sokol. Zapisovatelce diktuje základní údaje do kolonek vyšetřovacích dokumentů. Mrtvého je potřeba nejprve prohledat, vyfotit a pak svléknout.

„Délka těla cca 180 cm. Tělesná stavba střední. Tvar hlavy zepředu...“

Lékaři se přitom snaží roztřídit oběti, u kterých bude identifikace snazší, od těch, kde potrvá déle.

„Hlavně pokud se jedná o části lidských těl. Dejme tomu jako to bylo u Germanwings. Na místě bylo řádově 3 tisíce částí. Každá se musí podrobit minimálně DNA. Abychom jednak zjistili, jestli opravdu všechny osoby byly mrtvé, a složili ty části, které patří ke konkrétnímu jedinci,“ vysvětluje primář Sokol, který se dvakrát účastnil i zahraničních misí v Bosně.

Svým mladším kolegům tak pomáhá získávat další zkušenosti. Kvůli nim se do týmu, který vznikl teprve před dvěma lety, dobrovolně přihlásil i Petr Havlín.

„Byla to výzva, člověk se naučí nové postupy. Napomoci třeba při leteckém nebo jiném neštěstí. Třeba jak byl pád letadla na Ukrajině. Tam bychom také mohli zasahovat. Ale k tomu nedošlo kvůli bezpečnostní situaci,“ pokračuje Havlín.

Peníze ze Švýcarska

Kdyby ovšem v sestřeleném letadle MH17 byli i čeští občané, skupina by pravděpodobně vyjela.

„Stane se událost, kde zemře větší počet lidí. My máme nastavené hranice deset obětí a více. Nejenom české oběti, ale v podstatě všechny oběti v rámci různých nehod a událostí na území České republiky a dále spolupracujeme s ostatními DVI týmy v rámci celého světa,“ popisuje zaměření svých specialistů šéf českého DVI týmu Petr Bendl.

Čtyřicet členů - dobrovolníků z kriminalistického ústavu, kriminální policie nebo z řad lékařů - proto prošlo řadou školení, většinou pod vedením švýcarských expertů. A švýcarský partner také zaplatil i veškeré vybavení českých kolegů.

„Ten projekt je zafinancován 1 265 000 franky" upřesňuje Bendl.

Česko se tak stalo teprve jedenáctou evropskou zemí, která má vlastní specialisty na identifikaci obětí hromadných neštěstí.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme