Česko má zásoby antivirotik proti ptačí chřipce

Pandemie chřipky by si údajně vyžádala až 150 milionů mrtvých, pokud svět nebude připraven na očekávanou mutaci ptačí chřipky. Světová zdravotnická organizace varuje, že zmutovaný virus by se mohl přenášet z člověka na člověka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna | Foto: Jan Rosenauer

Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl hlavní hygienik České republiky Michael Vít, takový případ zatím pozorován nebyl. Odborníci zaregistrovali pouze přenos ze zvířete na člověka. Přesto je podle Víta třeba myslet na prevenci.

"Specifická prevence u ptačí chřipky existuje pouze vakcinací, čili naočkováním co největšího počtu obyvatel, tou vakcínou, která ale vznikne až po objevení pandemického viru. Je ještě jedna prevence - poskytnutí antivirotik. Ta máme v současné době asi pro 6 procent populace."

Hygienici chtějí ve vládě iniciovat diskusi, jak dosáhnout větších peněz na antivirotika tak, aby bylo chráněno alespoň 12 procent obyvatelstva. Antivirotika má Česko jako jedna z mála zemí:

"Jsme jeden ze 24 států, které toto zásobení má. Druhé velké opatření, které není v České republice zatím pochopeno, je zvýšení proočkovanosti proti klasické chřipce," upřesnil Vít.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme