Česko má zřejmě desátou krávu nakaženou BSE

V Česku se zřejmě objevil už desátý případ krávy nakažené nemocí šílených krav. Podle prvních testů Státní veterinární správy jde o šest roků starou krávu z chovu společnosti Silyba z Dolní Dobrouče na Orlickoústecku. Radiožurnálu to potvrdil ředitel veterinární správy Josef Holejšovský. Úřad se nyní pokusí zjistit, kolik dalších krav by nemocí mohlo být ohroženo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BSE | Foto: Jan Rosenauer

"Státní veterinární ústav v Olomouci prokázal spongiformní encefalopatii u krávy staré 77 měsíců. Kráva byla poražena na jatkách v okrese Blansko," uvedl Holejšovský. Podezření musí potvrdit ještě kontrolní testy, jejichž výsledky by měly být nejdřív v úterý.

Veterináři okamžitě zakázali přesun zvířat z chovu a nyní budou sestavovat skupinu zvířat k preventivnímu poražení. Zatím nemají přesnější údaje o velikosti postiženého chovu. Podle Holejšovského ale stáří zvířete dává naději, že skupina zvířat k utracení nebude velká. Silyba chová asi 600 kusů skotu, z toho asi 310 dojnic.

V tuzemsku bylo za tři roky v souvislosti s devíti případy BSE dosud utraceno 1591 zvířat. Z toho téměř 900 kusů si podle stanovených pravidel vynutil výskyt jediného nakaženého dobytčete.

První kus skotu nakažený BSE se u nás objevil v červnu 2001. Veterinární správa poté nařídila na BSE testovat veškerý poražený skot starší 30 měsíců. Předtím se prověřovaly jen stanovené rizikové skupiny. Od roku 2002 mají povinnost hradit testy u poražených zvířat zpracovatelé.

V porovnání s ostatními státy, kde se na BSE vyšetřuje, je podle veterinární správy tuzemská bilance příznivá. Například ve Velké Británii dosud zaznamenali více než 200.000 případů BSE, v Portugalsku přes 800, ve Francii více než 700 a v Německu přes 300 případů.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme