Žaloba za kvóty Česko netěší, pořád je ale možná dohoda, tvrdí ministerstvo zahraničí

Česko má dva měsíce na to, aby vypracovalo odpověď na žalobu kvůli odmítání migračních kvót, kterou ve čtvrtek podala Evropská komise k Soudnímu dvoru EU, řekla mluvčí ministerstva Irena Valentová. Dodala, že postup komise Česko netěší, nicméně v průběhu soudního řízení, které může trvat až 18 měsíců, je stále možné dosáhnout dohody. České republice však hrozí také pokuta, pokud se nepodřídí rozhodnutí soudu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise (ilustrační foto)

Evropská komise (ilustrační foto) | Foto: Thijs ter Haar | Zdroj: Flickr.com

„Žaloba nám bude doručena Soudním dvorem EU v řádu dnů, zatím se tak nestalo. Po obdržení žaloby a jejím prostudování vypracuje vládní zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU žalobní odpověď, na což jsou dva měsíce od doručení žaloby,“ uvedla mluvčí ministerstva Valentová. S diplomacií bude spolupracovat také resort vnitra, sdělila mluvčí úřadu Hana Malá.

Za odmítání uprchlických kvót před evropský soud. Komise poslala žalobu na Česko, Maďarsko a Polsko

Číst článek

Valentová doplnila, že po celou dobu soudního řízení je možné vést jednání. „Pokud se s komisí dohodneme, komise může vzít žalobu zpět,“ dodala. „Jak jsme již v minulosti říkali, řízení, které komise vede, nás netěší,“ podotkla.

Případný finanční postih Česku podle diplomacie hrozí až ve chvíli, kdy nevyhoví rozhodnutí soudu. Ve stávajícím řízení totiž evropský soudní dvůr rozhoduje o tom, jestli došlo k porušení evropského práva. Pokud shledá, že ano, vyzve daný stát k nápravě. Jestliže Česko požadavky soudu nesplní, rozhodne se v dalším soudním řízení o případné pokutě.

Slyšení až na podzim

Už na počátku prosince avizoval podání žaloby proti Česku, Maďarsku a Polsku první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Všechny tři země odmítly unijní program přerozdělování žadatelů o azyl, který schválili ministři vnitra většiny členských států EU. Timmermans již tehdy naznačil, že věc stále může vyřešit změna přístupu trojice středoevropských zemí.

V odporu proti kvótám zbývá málo manévrovacího prostoru

Číst článek

První slyšení u soudu se nebude konat dříve než v listopadu či v prosinci. Čtvrtkem začíná procedura, během níž mají žalované státy včetně Česka právo na krok EK reagovat. Účastníkem slyšení kromě Česka, Maďarska, Polska a Evropské komise mohou být i další členské země EU, které o to budou mít zájem.

Mechanismus kvót měl pomoci Řecku a Itálii, kam se uchýlilo množství uprchlíků mířících do Evropy ze Sýrie, ale také z dalších států, třeba z Afriky. Obě jihoevropské země příliv migrantů nezvládaly. Plán předpokládal přesun celkem až 160 000 lidí s nárokem na mezinárodní ochranu, ovšem státy si z Řecka a Itálie rozebraly jen o něco více než 32 000 osob, oznámila v prosinci komise.

Česko přijalo pouze 12 lidí a vláda premiéra Bohuslava Sobotky jednoznačně oznámila, že se na programu podílet nehodlá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme