Česko je desátou nejmírumilovnější zemí, mírně si pohoršilo. Nejhůře na tom je Afghánistán

Česko nadále patří k nejmírumilovnějším zemím světa, ačkoli si proti loňsku mírně pohoršilo. Vyplývá to ze zveřejněného Světového mírového indexu, v němž Česko zaujímá desáté místo ze 163 hodnocených zemí, zatímco loni byla sedmá. Celosvětově se index vydávaný britským Institutem pro hospodářství a mír mírně zlepšil. Nejmírumilovnější zemí světa zůstává Island, na opačném konci žebříčku vystřídal Sýrii Afghánistán.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled z Juditiny věže, nižší z mosteckých věží, na Karlův most

Letos s Česko poprvé mírně pohoršilo. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Podle tiskové zprávy Institutu pro hospodářství a mír se celosvětový index mírně zlepšil poprvé po pěti letech, když 86 hodnocených zemí dosáhlo lepšího výsledku, zatímco 76 se jich zhoršilo.

Nejnebezpečnější místo v Evropě? Východ Ukrajiny, vyplývá z nové mapy rizik

Číst článek

Vedle Islandu zaujímají nejvyšší příčky Nový Zéland, Rakousko, Portugalsko a Dánsko. Naopak jen o málo lepší situace než v Afghánistánu a Sýrii je v Jižním Súdánu, Jemenu a Iráku.

Šestá příčka

Česko si z 21. pozice v roce 2008, kdy byl index sestaven poprvé, v minulých letech pravidelně polepšovalo až na šestou příčku v roce 2017. Letos se jeho pozice mírně zhoršila.

Index míru je výsledkem hodnocení ve 23 kategoriích, jako jsou například míra kriminality, snadnost přístupu ke zbraním, velikost armády a její výzbroj, příspěvky na mírové mise OSN, vztahy se sousedními zeměmi, mírumilovnost demonstrací, míra nátlaku politického systému na občany či účast na zahraničních konfliktech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme