Česko možná čekají razantní protesty zdravotníků

Další akce podobná ‚Děkujeme, odcházíme,‘ možná čeká české zdravotnictví. Na protestech se dnes mají domluvit předsedové nemocničních organizací Lékařského odborového klubu. Výsledky mají oznámit odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace v Příbrami začíná skalpelem | Foto: Pavel Pavlas

Předseda lékařských odborářů Martin Engel nedávno potvrdil, že se na platech zdravotníků v krajských nemocnicích s ministerstvem zdravotnictví dlouhodobě nemůže domluvit.

„Bylo jasné, že by to nemocnice zřejmě teď měly úvěrovat ze svých peněz a k definitivnímu vyrovnání by došlo k červnu příštího roku. Já si myslím, že zdravotní zařízení nejsou finanční ústavy, které by dotovaly zdravotní činnost. Myslím, že ji mají provádět a mají za práci dostat adekvátně zaplaceno,“ řekl Engel.

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek potvrdil, že jde především o platy v krajských nemocnicích. Lidé ve fakultních nemocnicích podle něj přidáno dostali - šest a čtvrt procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných protestech zdravotníků mluvil v Ranním interview šéf České lékařské komory Milan Kubek

„Je zřejmé, že se odbory odmítají vyrovnat s tím, že skončila debata o tom, že by byla nová vyhláška, která by jasně umožnila navýšení, které oni požadují. Odmítají se vyrovnat s realitou, že jsou nemocnice, které jsou za stávajících podmínek schopny navýšit platy, zatímco nemocnice především krajského typu platy nenavýšily,“ uvedl Nosek.

Ministerstvo vyzývá lékaře, aby peníze žádali po vedení konkrétních nemocnic. Krajská zařízení ale prostředky na zvýšení platů zdravotnického personálu nemají, zopakoval v Ozvěnách dne předseda Asociace českých a moravských nemocnic a ředitel nemocnice v Hranicích Eduard Solich.

„Je fakt, že žádné finanční prostředky, které by bylo možno uvolnit na zmiňované 10 nebo 6,5procentní navýšení platů, jsme v úhradové vyhlášce nedostali. My dostáváme 98 procent záloh roku 2011,“ poznamenal Solich.

Přehrát

00:00 / 00:00

O platech zdravotníků jsme v Ozvěnách dne mluvili s předsedou Asociace českých a moravských nemocnic Eduardem Solichem

Minulý rok chtěla kvůli platům k 1. březnu odejít z nemocnic čtvrtina lékařů. Teď je prý nálada v nemocnicích tak napjatá, že není vyloučena podobná vlna hromadných výpovědí.

„Ukázalo se, že tato vláda je schopná naslouchat občanům, pouze když je pod tlakem, a akce nějakého symbolického významu, nějaké apelování na jejich odpovědnost vůči občanům, to určitě nemá smysl a myslím si, že by zdravotníci byli pouze směšní. Takže pokud protestní akce, tak musí být podle mého názoru razantní,“ řekl v Ranním interview Radiožurnálu šéf České lékařské komory Milan Kubek

Do případných protestů by se podle něj vedle lékařů měli zapojit i ostatní zdravotníci.

„Také ostatní zdravotníky tato vláda podvedla. V letošním roce měli dostat přidáno 10 procent, další přidání měli dostat v příštím roce tak jako lékaři. V příštím roce nedostane – podle toho, co deklaruje vláda – nikdo nic. V letošním roce někteří zdravotníci přidáno dostali, ale mnohem méně, než kolik se vláda svým podpisem zavázala vyplatit,“ prohlásil Kubek.

Igor Maňour, Lenka Jansová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme