Česko musí odškodnit emigrantku, které stát zkonfiskoval pozemky

Český stát musí zaplatit přes jeden a půl milionu korun odškodného české emigrantce, kterou připravil o majetek. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva. Sylvie Žáková, která žije v Německu, žádala náhradu za pozemky v katastru města Třebíč. Ty jí stát za socialismu zkonfiskoval. V restituci je dostala zpět, ale po několika letech o ně znovu přišla a jejich vlastníkem se stala Třebíč.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Sylvie Žáková žádala u Evropského soudu pro lidská práva po Česku zaplacení odškodného a soudních výloh ve výši více než pět milionů korun. Soud jí přiznal milion a půl.

Nemovitosti jí stát zabavil poté, co v roce 1968 emigrovala. Soudní rehabilitace po sametové revoluci její trest zrušily. Žalobkyně se znovu stala majitelkou pozemků a městu Třebíč je pronajímala. V roce 1997 se ale Třebíč s poukazem na rozsudky ze 70. let nechala zapsat do katastru jako jediný majitel pozemků.

České soudy nárok Sylvie Žákové neuznaly. Obrátila se proto do Štrasburku, kde jí dal soud za pravdu, že Česko porušilo její právo na ochranu vlastnictví, a ve čtvrtek jí přiznal i odškodné. Žáková i Česká republika teď mají tříměsíční lhůtu na podání odvolání.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme