Česko může vydat údajné spolupracovníky teroristů do USA. Hrozí jim tam doživotí

Česko může vydat tři cizince, kteří údajně spolupracovali s teroristy, do USA. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Dva muži z Pobřeží slonoviny a jeden Libanonec podle úřadů pomáhali shánět zbraně pro teroristickou organizaci. Ve Spojených státech jim hrozí až doživotní vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze | Foto: Filip Jandourek

Američtí agenti, vydávající se za členy kolumbijské guerillové organizace FARC, s trojicí mužů vyjednávali mimo jiné o nákupu zbraní pro útoky proti americkým jednotkám v Kolumbii. Při schůzce je policie zatkla v jednom z pražských hotelů.

Požadované zbraně měl dodat Libanonec Alí Fajád. Ten v současnosti pracuje pro ukrajinskou zbrojařskou firmu, a dříve býval dokonce poradcem ukrajinského ministra obrany. Právník Jan Švarc ale svého klienta hájí tím, že neměl na výběr.

„Rád bych viděl člověka, který je sám v místnosti s lidmi, kteří se prohlásí za členy nejnebezpečnější teroristické organizace na světě, a řekne jim, že půjde a všechno to řekne policii. Myslím, že by nepřežil ani dvě minuty,“ míní.

Soud možné vydání tří mužů projednával už v lednu, nakonec ale jednání odročil. Údajní spolupracovníci teroristů se ho totiž snažili přesvědčit, že v USA jim hrozí nelidské zacházení a možná i mučení. Soud si proto vyžádal od americké strany záruku, že s nimi nebude špatně zacházeno.

„Bylo doručeno určité zajištění, že se bude s podezřelými zacházet slušně. Zprostředkovalo to ministerstvo spravedlnosti,“ uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Třem mužům ve Spojených státech hrozí až doživotní vězení. Vydání ještě musí schválit ministr spravedlnosti Robert Pelikán za hnutí ANO.

Vojtěch Koval, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme