Česko nabízí USA polní nemocnici, chemiky a letadla

Česká republika nabízí Spojeným státům k odstranění následků přírodní katastrofy konkrétní pomoc. Jde například o části polní nemocnice, chemický prapor, zdravotníky či armádní a civilní letadla. Po dnešní schůzce s americkým velvyslancem Williamem Cabanissem to oznámil premiér Jiří Paroubek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z ošetřoven 7. vojenské polní nemocnice

Jedna z ošetřoven 7. vojenské polní nemocnice | Foto: Jiří Hošek

USA po řádění hurikánu Katrina požádaly o pomoc EU a NATO. Česká vláda již v neděli přislíbila finanční pomoc ve výši 25 milionů korun. "Peníze jsou až v druhé linii, teď jde o konkrétní pomoc v podobě našich týmů," řekl Paroubek.

Premiér zdůraznil, že Česká republika má k dispozici profesionály, kteří mají zkušenosti z povodní v minulých letech: "Ať už se jedná o týmy obsluhující úpravy vod, zdravotní týmy, případně jsme schopni poslat určité segmenty polních nemocnic, záchranné prapory, chemický prapor na dekontaminaci vod, povodňový záchranný odřad, povodňový čerpací odřad."

V druhé polovině týdne by mělo být jasno, co konkrétně Američané z české nabídky využijí. "Vaši nabídku okamžitě zvážíme, do konce týdne se rozhodneme," uvedl Cabaniss, který vstřícnost vlády ocenil. S Paroubkem se má ještě jednou sejít. Ráno o české pomoci hovořil také s prezidentem Václavem Klausem.

Hurikán minulý týden poničil jižní pobřeží USA. Nejvíce postiženy jsou státy Louisiana, Alabama a Mississippi. Město New Orleans navíc téměř zcela zaplavila voda z přilehlého jezera, když se protrhly hráze. Úřady odhadují, že katastrofa si vyžádala tisíce obětí.

Pomoci New Orleans chce také město Praha, zastupitelé již oslovili americké velvyslanectví. Veřejnou sbírku vyhlásila Nadace ADRA, lidé mohou přispět i na konto Mezinárodního koordinačního výboru zahraničních Čechů.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme