Česko nakoupí další léky proti ptačí chřipce

S přípravami na možný boj s ptačí chřipkou je Česko stejně daleko jako například Nizozemsko nebo Švédsko. Po dnešním zasedání Bezpečnostní rady státu o tom informoval hlavní hygienik České republiky Michael Vít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna

Lékárna | Foto: Marián Vojtek

Balení léku Tamifil má být zatím k dispozici zejména pro rizikové skupiny. Ve skladech v Česku je v současnosti 600 tisíc balení a dalších 600 tisíc jich nakoupí stát příští rok.

Hlavní hygienik Michael Vít říká: "To znamená, že pokryjeme asi třináct procent obyvatel a musím říct, že v porovnání s Evropskou unií jsme na úrovni Švédska a Holandska."

Co se týče vakcín proti pandemickému kmenu ptačí chřipky, jedná Česko prakticky se všemi výrobci jako ostatní země, protože spoléhat se jen na jednoho je podle Víta riskantní. Mohl by totiž vakcínu přestat vyrábět.

"Pro nás je důležitý i výrobce Baxter. Farmaceutická firma, která je na území České republiky a která má poněkud jinou technologii výroby vakcín," doplňuje Vít.

Nákup léku Tamifil bude dohromady stát zhruba 600 miliónů korun. Nákup dvou miliónů dávek vakcín by pak přišel asi na 600 až 800 miliónů korun.

Pavel Otto, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme