Česko naplno zasáhla epidemie chřipky

V Česku naplno propukla chřipková epidemie. Jak potvrdila Národní referenční laboratoř, celorepublikový průměr už přesáhl dva tisíce nemocných na sto tisíc obyvatel, což je právě hranice epidemie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chřipka | Foto: HZP

Práh epidemie překročila polovina ze 14 krajů, před prahem epidemie jsou čtyři. Nejhorší situace je podle zdravotníků v Královéhradeckém kraji. Nemocnost tam stoupla o více než 60 procent. V kraji je nyní hlášeno 2656 případů chřipkových onemocnění v přepočtu na 100.000 obyvatel.

Nemocnice i některá další zdravotnická zařízení už proto vyhlašují zákaz návštěv. "Víme o zákazu návštěv v souvislosti s výskytem respiračních onemocnění a chřipky od středy v oblastní nemocnici Trutnov a s účinností od zítřka v nemocnici v Náchodě," potvrzuje mluvčí krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí.

V Libereckém kraji platí zákaz návštěv v nemocnicích v Liberci, Frýdlantě, Semilech a Jilemnici. Hygienici hlásí v celém kraji 2794 nemocných na 100.000 obyvatel. Nejvíce lidí se nyní léčí na Liberecku, kde na 100.000 obyvatel připadá 3220 nemocných. Současný počet nemocných je podle hygieniků mnohem větší než maximum v loňské zimě.

Epidemii chřipky hlásí i Vysočina s 2806 případy a Plzeňský kraj s 2867 případy na 100.000 obyvatel. Nad hranicí epidemie je nemocnost také ve většině středočeských okresech. Návštěvy nesmí do nemocnic v Kutné Hoře, v Příbramy a od soboty také v Čáslavi. Nejméně nemocných je naopak v Praze. Hranice epidemie nebyla zatím překročena ani v Olomouckém a Karlovarském kraji.

Ve většině případů způsobují epidemii viry chřipky typu A, objevují se ale i virové kmeny B. Jde o komplikovanější a nebezpečnější onemocnění než choroby horních cest dýchacích. Zdravotníci upozorňují, že nemocných může být ještě víc, protože v řadě okresů jsou školní prázdniny, a tak někteří nemocní lidé tráví dovolenou, aniž by je lékaři registrovali.

Plošná epidemie chřipkových onemocnění zasáhla v minulém týdnu Belgii, Francii, Itálii, Lucembursko, Nizozemsko, Portugalsko, Slovinsko, Španělsko a Švýcarsko. Regionální epidemie sužovala Rakousko, Německo a Velkou Británii. Sporadické případy hlásilo Polsko; na Slovensku byl klid.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme