Nejlepší a nejhorší obec na život v Česku? Podle nového indexu Říčany a Orlová

Nejlepší životní podmínky mají ze zhruba dvou stovek obcí s rozšířenou působností Říčany, které dokonce předběhly blízkou Prahu. Nejnižší je naopak kvalita života v Orlové na Karvinsku. Vyplývá to z Indexu kvality života, který sestavila společnost Obce v datech ve spolupráci s poradenskou firmou Deloitte. Index porovnává dostupná data o zdraví, životním prostředí, službách či materiálních podmínkách v obcích.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykovo náměstí, Říčany u Prahy

Masarykovo náměstí, Říčany u Prahy | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na nejvyšších příčkách žebříčku jsou kromě Říčan další obce z okolí hlavního města, sama Praha je na druhém místě. Vysoko jsou i některé jihočeské obce nebo Brno a další obce na jihu Moravy.

„Obce v oblasti Prahy a okolí jsou na předních příčkách především díky výborné dostupnosti služeb a možností, které jsou koncentrované v Praze a pro okolní obce snadno dostupné, například vlakem. Navíc i v těchto obcích samotných bývá na počet obyvatel nadprůměrný počet těchto možností, třeba kvalitní školy a spolky,“ sdělil jednatel společnosti Obce v datech Jan Havránek.

Řebříček nejlepších obcí pro život podle společnosti Obce v datech | Zdroj: www.obcevdatech.cz

Naopak nejspodnější příčky obsadily především obce z Moravskoslezského a Ústeckého kraje. „Ve většině obcí z těchto regionů žije mnoho lidí s finančními problémy, relativně vůči ostatním je v nich méně nabídek pracovních míst. V Ústeckém a Moravskoslezském kraji je také poměrně vysoké znečištění,“ uvedl Havránek. Oba kraje jsou dlouhodobě regiony s nejvyšší nezaměstnaností v Česku. V květnu činil celorepublikový průměr podílu nezaměstnaných tři procenta, kdežto v Moravskoslezském a Ústeckém kraji téměř pět procent.

Index kvality života byl podle Deloitte sestaven na základě zhruba tří desítek proměnných. Jsou mezi nimi třeba úroveň zdraví prostředí a dostupnosti zdravotní péče, podmínky pro práci, bydlení a vzdělávání nebo mezilidské vztahy - například ve formě místních spolků. „Projekt obce subjektivně nehodnotí, ale pouze porovnává dostupnost daných služeb a možností,“ doplnil Pavel Šiška z oddělení poradenství Deloitte.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme