Česko-německý fond budoucnosti chce přesvědčit o důležitosti němčiny

Čím dál méně Čechů se domluví plynně německy, což poškozuje ekonomické i běžné styky s Německem. Česko-německý fond budoucnosti proto vyhlásil projekty na podporu německého jazyka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyrovná se němčina s novými výrazy?

Vyrovná se němčina s novými výrazy? | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Merker Berlin

Už delší dobu upozorňují němečtí podnikatelé nebo diplomaté, že neznalost němčiny poznamenává nejen ekonomické styky, ale prakticky všechny oblasti vzájemných vztahů s nejbližším sousedem.

Němčina ve výuce cizích jazyků stále více vyklízí pole angličtině. Jednou z institucí, která se snaží tento trend alespoň zmírnit, je Česko-německý fond budoucnosti. Tématem tohoto a příštího roku vyhlásil právě podporu německého jazyka a představil, jaké projekty chce na tomto poli podporovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek představil hlavní projekty v poledních Ozvěnách dne

„Česko-německý fond budoucnosti nevyhlásil téma roku zaměřené pouze na němčinu v Čechách, ale také na češtinu v Německu. I když se situace obou zemí liší, je naším hlavním cílem, aby si vzala spolupráce mezi Čechy a Němci za cíl toto téma a pokusila se ostatní obyvatele přesvědčit o tom, jak je důležité umět německy či naopak česky v Německu,“ říká ředitel fondu Tomáš Jelínek.

Fond už se může pochlubit konkrétními výsledky své výzvy: „Včera jsme podpořili projekt tandemu Plzeň-Řezno, který usiluje o oslovení jak ředitelů škol, tak i žáků a rodičů a přesvědčování o důležitosti znalosti němčiny. Projekt chce odbourat i případné negativní emoce spojené s druhou řečí nebo předsudky o její složitosti.“

Některé projekty se zaměřují na severočeský region. „Cítíme speciální zodpovědnost za pohraniční oblasti z důvodu péče o společné dědictví. Pohraničí je častým příjemcem naší podpory. Češi a Němci by se měli společně pokusit najít způsob, jak měnit některé problematické jevy,“ vysvětluje Jelínek.

Jde třeba i o výměnu zkušeností sociálních pracovníků nebo o spolupráci institucí v boji proti xenofobii a pravicovému radikalismu.

„Jde nám o to, aby česko-německá hranice nepůsobila jako horizont, přes který nemá smysl se dívat, ale naopak jako inspiraci ke společnému zamyšlení a výměně zkušeností,“ dodává ředitel fondu.

Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme