Česko-německý fond budoucnosti chce přesvědčit o důležitosti němčiny

Čím dál méně Čechů se domluví plynně německy, což poškozuje ekonomické i běžné styky s Německem. Česko-německý fond budoucnosti proto vyhlásil projekty na podporu německého jazyka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyrovná se němčina s novými výrazy? | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Merker Berlin

Už delší dobu upozorňují němečtí podnikatelé nebo diplomaté, že neznalost němčiny poznamenává nejen ekonomické styky, ale prakticky všechny oblasti vzájemných vztahů s nejbližším sousedem.

Němčina ve výuce cizích jazyků stále více vyklízí pole angličtině. Jednou z institucí, která se snaží tento trend alespoň zmírnit, je Česko-německý fond budoucnosti. Tématem tohoto a příštího roku vyhlásil právě podporu německého jazyka a představil, jaké projekty chce na tomto poli podporovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek představil hlavní projekty v poledních Ozvěnách dne

„Česko-německý fond budoucnosti nevyhlásil téma roku zaměřené pouze na němčinu v Čechách, ale také na češtinu v Německu. I když se situace obou zemí liší, je naším hlavním cílem, aby si vzala spolupráce mezi Čechy a Němci za cíl toto téma a pokusila se ostatní obyvatele přesvědčit o tom, jak je důležité umět německy či naopak česky v Německu,“ říká ředitel fondu Tomáš Jelínek.

Fond už se může pochlubit konkrétními výsledky své výzvy: „Včera jsme podpořili projekt tandemu Plzeň-Řezno, který usiluje o oslovení jak ředitelů škol, tak i žáků a rodičů a přesvědčování o důležitosti znalosti němčiny. Projekt chce odbourat i případné negativní emoce spojené s druhou řečí nebo předsudky o její složitosti.“

Některé projekty se zaměřují na severočeský region. „Cítíme speciální zodpovědnost za pohraniční oblasti z důvodu péče o společné dědictví. Pohraničí je častým příjemcem naší podpory. Češi a Němci by se měli společně pokusit najít způsob, jak měnit některé problematické jevy,“ vysvětluje Jelínek.

Jde třeba i o výměnu zkušeností sociálních pracovníků nebo o spolupráci institucí v boji proti xenofobii a pravicovému radikalismu.

„Jde nám o to, aby česko-německá hranice nepůsobila jako horizont, přes který nemá smysl se dívat, ale naopak jako inspiraci ke společnému zamyšlení a výměně zkušeností,“ dodává ředitel fondu.

Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme