Česko nemusí platit katarskému princi za nezákonnou vazbu. Odvolací lhůta vypršela

Katarský princ Sání se vzdal snahy získat od českého státu odškodné za nezákonnou vazbu. Napsal to server Lidovky.cz. Hámid bin Abdal Sání požadoval téměř čtvrt milionu korun ušlého zisku za čtyři a půl měsíce v české vazební věznici.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle obvodního soudu pro Prahu 2 už uplynula lhůta pro odvolání proti rozsudku z letošního jara. Ten odmítl, že by měl Sání nárok na finanční odškodnění, připustil ale, že byl katarský princ ve vazbě protiprávně. To Sánímu nakonec stačí, řekla serveru Lidovky.cz jeho advokátka Anna Větrovská.

Policie Sáního zadržela v roce 2004 za placený sex s nezletilými. Byl stíhán za kuplířství, pohlavní zneužívání či ohrožování výchovy mládeže. Nakonec byl odsouzen na 11 měsíců a osm dní, tedy stejnou dobu, kterou Sání strávil ve vězení před vydáním do Kataru.

Trest stejný jako vazba

Sání byl ve vazbě od svého zadržení v září 2004. K porušení jeho práv vyplývajících z Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod došlo následným rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 2 i nadřízeného pražského městského soudu.

Oba soudy ho totiž odmítly propustit z cely, ačkoliv tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl v dubnu 2005 o jeho předání do Kataru.

Sání tak ve vazbě zůstal o čtyři a půl měsíce déle, než měl, dokud Nejvyšší soud nepřerušil jeho trestní stíhání.

Žalované ministerstvo spravedlnosti argumentovalo tím, že vazbu nelze považovat za nezákonnou, protože Sání byl následně odsouzen. Osobní svobodu by ztratil tak jako tak, protože české soudy mu po vleklém procesu uložily trest vězení ve zcela stejném rozsahu, jaký měla jeho vazba.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme