Česko nepřijme další uprchlíky z Turecka, řekl premiér Bohuslav Sobotka

Česko nezvýší počet uprchlíků, které je ochotné přijmout z Turecka. Po summitu mezi zeměmi Evropské unie a Tureckem to řekl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Česko už dřív nabídlo, že z Turecka, Jordánska a Libanonu přesídlí dohromady 400 běženců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Evropská komise v polovině prosince navrhne plán, podle kterého by státy EU mohly dobrovolně přijímat běžence ze Sýrie nebo Iráku, kteří jsou v Turecku.

Premiér Bohuslav Sobotka už ale avizoval, že Česko se tohoto plánu nezúčastní.

„V příštích letech se budeme věnovat naplňování stávajících schémat. Nepřipravujeme se, že bychom je měli překračovat. Předpokládáme, že pokud budeme přesidlovat, tak do toho bude možné zakomponovat eventuálně i uprchlíky z Turecka, ale nemělo by to být nad rámec schémat, která Česká republika přijala," oznámil premiér Bohuslav Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko podle premiéra Sobotky nezvýší počet uprchlíků, které je ochotné přijmout z Turecka. Téma pro bruselského zpravodaje Ondřeje Housku

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera by ale členské státy měly Turecku s uprchlickou krizí pomoct.

Plán komise je součástí dohody s Tureckem na omezení proudu uprchlíků, kteří do Evropy přicházejí přes jeho území. Včera ji na mimořádném summitu v Bruselu uzavřeli lídři států Evropské unie.

Turecko tak od EU v příštích dvou letech dostane tři miliardy eur, tedy více než 80 miliard korun. Česko přispěje 700 až 800 miliony korun. Státy EU doufají, že když se podmínky uprchlíků v Turecku zlepší, nebudou mít motivaci odcházet dál do Evropy.

Česko dá Turecku 800 milionů korun na zastavení proudu migrantů do EU

Číst článek

Turci by výměnou za starost o běžence měli začít do Evropy cestovat bez víz a EU se zemí obnoví přístupové rozhovory. Česko tento krok podle Sobotky jednoznačně podporuje.

„Česká republika dlouhodobě podporuje otevírání dalších přístupových kapitol, to je naše dlouhodobá pozice,“ podotkl český premiér.

Unie si prý ale uvědomuje, že jen samo Turecko nemůže současnou uprchlickou krizi zmírnit. Lídři zemí osmadvacítky proto opět vyzvali ke zlepšení ochrany evropských hranic.

„Když nebudeme kontrolovat naše vnější hranice, Schengen se stane minulostí,“ prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk.

Narážel tak především na Řecko, přes které běženci a migranti už roky proudí prakticky bez jakékoliv kontroly.

Ondřej Houska, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme