Česko neprodloužilo akreditaci dvěma ruským novinářům, Moskva chystá odvetu

Moskva protestuje proti rozhodnutí Prahy neprodloužit akreditaci dvěma ruským novinářům - Alexandru Kuranovovi a Vladimiru Sněgirjevovi. Ruské ministerstvo zahraničí varovalo, že krok českých úřadů nezůstane bez odezvy. Důvod zamítnutí je podle Černínského paláce tajný. Podobné kroky v minulosti vedly k tomu, že Rusko vykázalo české novináře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novináři, ilustrační foto

Novináři, ilustrační foto | Foto: European People's Party, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

České úřady odmítly prodloužit akreditaci ruským novinářům bezdůvodně, píšou deníky Rossijskaja Gazeta a agentura RIA Novosti. Ruští novináři se tak prý nemohou bránit.

Krok Prahy navíc podle ruských médií porušuje principy svobody slova. Moskva tvrdí, že české úřady postupují zmateně.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČR neprodloužila akreditaci dvěma ruským novinářům. Moskva už se proti tomu ohradila. Více s Liborem Dvořákem, komentátorem ČRo

69letý ruský novinář Alexandr Kuranov popírá, že by s tajnými službami spolupracoval: "Cítím absolutní nevinu. Nikdy v životě jsem nenapsal ani jednu čárku proti České republice a nevyvíjím žádnou špionskou činnost."

Podle Kuranova může rozhodnutí souviset s tím, že před rokem a půl začal spolupracovat s agenturou RIA Novosti ovládanou Kremlem.

Ministerstvo zahraničí odmítlo uvést důvod, kvůli kterému novináři přišli o akreditaci. Podléhá totiž utajení.

Při žádostech o akreditace ministerstvo zahraničí postupuje na základě informací zpravodajských služeb.

„V rámci akreditace probíhá takzvaná lustrace, kdy i na základě informací od zpravodajských služeb a jejích doporučení rozhodujeme o tom, jestli akreditace bude udělena, nebo ne,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

„Každý rok udělíme několik set akreditací. Pak jsou jednotky případů, jako jsou právě tyto dva případy, kdy se rozhodneme na základě informací, které máme k dispozici, že akreditaci neudělíme,“ dodává.

Podle bývalého šéfa vojenské rozvědky a bezpečnostního experta Andora Šándora je pravděpodobné, že novináři pracovali pro ruské zpravodajské služby:

„Tady je celkem evidentní, že BIS přišlo s informacemi, které jsou důvodné v tom, že zřejmě tito ruští novináři pracovali pod krytím. To znamená, že byli buď pracovníci SVR, což je ruská civilní rozvědka, nebo GRU, což je vojenská rozvědka.“

Mluvčí Lagronová ale uvedla, že Česká republika své oficiální vysvětlení Moskvě doručí diplomatickou cestou.

Kuranov přišel o povolení už podruhé

Alexandr Kuranov je novinářem na volné noze, který v Česku žije od konce 80. let. Pracuje například pro státní agenturu RIA Novosti nebo státní televizi Rossija Sivodňa. Deník Rossijskaja Gazeta píše, že o povolení působit v Česku přišel také zpravodaj listu Večerňaja Moskva Vladimir Sněgirjev.

Agenturní zpravodaj Kuranov už jednou o povolení působit v Česku přišel. Na radu úřadů požádal o akreditaci znovu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek údajně v prosinci slíbil, že s jejím prodloužením pomůže.

Obě země si v minulosti už několikrát vyhostily své diplomaty, ale také neprodloužily novinářské akreditace nebo víza. Například v únoru roku 2010 ruská diplomacie neprodloužila vízum zpravodaji České televize v Moskvě Josefu Pazderkovi. Pravděpodobně šlo o odvetu za podobný český krok vůči ruskému novináři Vladimiru Silkinovi. Podobná situace se zopakovala i v roce 2006 dalšímu zpravodaji ČT Janu Moláčkovi. Tehdy musel Česko opustit novinář agentury RIA Novosti Leonid Sviridov.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme