Česko nezdržuje ratifikaci Lisabonské smlouvy, ujistil Topolánek Merkelovou

Česká republika nezdržuje proces ratifikace Lisabonské smlouvy. Spolkovou kancléřku Angelu Merkelovou o tom v Praze ujistil premiér Mirek Topolánek. Hovořili také o evropském balíčku opatření k ochraně klimatu a shodli se na tom, že by bylo dobré ho schválit ještě letos.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová se loučí s premiérem Mirkem Topolánkem | Zdroj: ČTK

Česko zůstává jednou ze tří členských zemí EU, které dokument ještě neschválily. Podle Topolánka by se tak ale mohlo stát ještě do konce tohoto roku: "Já jsem paní kancléřku ubezpečil, že ten proces není nějak uměle brzděn, že po výnosu Ústavního bude v obou komorách parlamentu znovu obnoven. A já předpokládám, že ten ratifikační proces by mohl být do konce roku ukončen."

Mirek Topolánek a Angela Merkelová dnes také jednali o evropském balíčku opatření k ochraně klimatu. Shodli se na tom, že by ho Evropská unie mohla - navzdory finanční krizi - přijmout ještě letos. Německá kancléřka ovšem zdůraznila, že by opatření neměla být pro průmyslová odvětví příliš svazující.

"Chceme, aby byl klimatický balíček schválen. Chceme ale zároveň, aby našim průmyslovým sektorům pomáhal a nikoli škodil. Mělo by jít o soubor rozumných opatření. Stojíme pevně za klimatickými cíli, které jsme si předsevzali. Vedou k nim ale různé cesty. Za současné finanční krize by bylo chybné ponechat náš průmysl v nejistotě a oslabit jeho mezinárodní konkurenceschopnost."

Soubor opatření pro boj s klimatickými změnami byl dnes také tématem jednání ministrů životního prostředí EU v Lucemburku. Vyplynulo z něj, že země EU zatím nenašly v této věci shodu - řada z nich chce zmírnění navrhovaných opatření.

Jiří Hošek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme