Česko ničí povodeň. Na Frýdlantsku má zřejmě dvě oběti

Déšť zdvihá hladiny řek a způsobuje na řadě míst České republiky povodně. Nejhorší situace je zatím v Libereckém kraji. Na Frýdlantsku zřejmě zahynuli dva lidé. Informaci se zatím nepodařilo potvrdit, protože místo je nepřístupné. Obyvatele ze zatopených oblastí evakuuje vrtulník.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouře.

Bouře. | Foto: Free Digital Photos

Domovy opouští tisíc lidí. Na záchranu čekají mnozí na střechách svých domů. Liberecký kraj chce povolat na místo armádu, protože hasiči přestávají situaci zvládat. Právě teď zasedá krizový štáb.

Začala dokonce přetékat přehrada Mlýnice. Za její stoletou existenci se to ještě nikdy nestalo.

Na Jeřici v Mníšku byl vyhlášen stav ohrožení. Hladina řeky, která ještě večer dosahovala sotva devíti centimetrů, překročila ráno čtyři metry. Vylila se z břehů a zatopila několik domů.

Přílivová vlna z Jeřice teď pokračuje na Chrastavu, kde je už zatopeno několik ulic a také železniční přejezd v Andělské hoře. Hasiči začali evakuovat obyvatele Nádražní ulice, zatím budou bydlet ve školní tělocvičně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Štefan Handžák z Českého hydrometeorologického ústavu mluvil na Rádiu Česko o hrozbě povodní

Kvůli velké vodě se nedá projet z Mníšku na Novou Ves a Chrastavu. Policie upozorňuje také na částečně zatopený tunel na rychlostní komunikaci pod nádražím v Liberci.

Nejezdí vlaky z Liberce na Hrádek nad Nisou a z Frýdlantu do Černous. Autobusová doprava je také omezená.

Téměř odříznuté od světa zůstalo Frýdlantsko. Policie uzavřela trasy na Frýdlant z Mníšku na Liberecku, dostat se tam ale nedá ani kolem přehradní nádrže Souš v Jizerských horách. Řada domácností na Liberecku zůstala bez proudu. Energetici preventivně odpojují transformátory.

Není sjízdná trať Liberec - Varnsdorf , kde je provoz přerušen. Náhradní autobusová doprava přitom bude kvůli velké vodě zajištěna pouze v úseku Liberec - Hrádek nad Nisou. Pracovníci Českých drah navíc musí teprve zjistit, které zastávky se dají použít, mnoho jich je totiž pod vodou.

Další trať, kde se přestalo jezdit je úsek mezi Frýdlantem v Čechách a Černousy. Tady ale cestující s náhradní autobusovou přepravou počítat nemůžou vůbec, protože i silnice jsou v této oblasti zatopené.

Hasiči likvidují následky deště na Pardubicku

Přívalový déšť způsobil záplavy také na Chrudimsku v Pardubickém kraji.

Profesionální i dobrovolní hasiči odstraňují následky přívalového deště po celém Chrudimsku. Nejvíce postižena je obec Mladoňovice. Z místního potoka se ale valí voda na další obce, kterými jsou Morašice, Janovice, Rozhovice, Bylany a Lány.

Hasiči okamžitě informovali starosty obcí, kteří místním rozhlasem upozorňují obyvatele blížící se přívalovou vlnu. Hasiči také vyjeli evakuovat dětský stanový tábor v Rabštejnské lohtě, kde je asi pět desítek dětí.

Hasiči u zatopené silnice (ilustr. obr.) | Foto: Petr Kůdela

Podobná situace je i na Děčínsku. Neprůjezdná je teď už silnice na Jánskou, kterou zalila voda a brzy bude neprůjezdná i komunikace mezi Srbskou Kamenicí a Jetřichovicemi.

Starostka Srbské Kamenice Vlasta Marková se proto obrací s prosbou na řidiče, aby se teď, pokud možno, Srbské Kamenici zcela vyhnuli.

Deště budou ustávat

Meteorologové předpovídali na dnešek extrémní srážky pro Prahu a kraje Vysočinu, Středočeský, Jihočeský a Pardubický. Pro tyto kraje a také pro Plzeňský a Liberecký vydali varování před povodněmi.

„Předpovědi se vyplnily zejména na Liberecku. V ostatních krajích byly srážky nižší, ale i dnes očekáváme, že srážky mohou dosáhnout deset až třicet milimetrů, ojediněle i více. V této chvíli platí třetí stupeň povodňové aktivity v Libereckém kraji na lužické Nise a Jeřici,“ informoval Štefan Handžák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle něj se největší intenzita srážek aktuálně pohybuje ve východních Čechách u Chrudimi, kde v poslední hodině dosáhly kolem dvaceti až třiceti milimetrů za hodinu. Podobné je to i na Vysočině kolem Pelhřimova a Havlíčkova Brodu.

„Srážkové pásmo postupuje zvolna k západu, takže můžeme očekávat, že i ve středních Čechách se tyto srážky mohou postupně objevit. Ale není to vyloučeno i na ostatním území Čech,“ předpověděl meteorolog.

Po tropických teplotách tak obyvatele České republiky opět ohrožují povodně. „Záleží to na poloze tlakových útvarů. Pokud je situace taková, jako v posledních dnech se zvlněnou studenou frontou, která je téměř nehybná, tak srážky mohou být extrémnější,“ vysvětlil Handžák.

Zároveň uklidnil předpovědí na nejbližší dny, která je už mnohem optimističtější:

„Srážky by měly v noci na zítřek postupně slábnout a srážkové pole by se mělo posouvat směrem k severovýchodu. Zítra už by mělo být převážně oblačné počasí místy s přeháňkami, ojediněle s bouřkami. Teploty by měly postupně stoupat přes den na 20 až 24 stupňů. V pondělí by pak mělo přijít polojasné počasí, místy přeháňky, ráno místy mlhy a teploty od 22 do 26 stupňů. V dalších dnech už srážky neočekáváme.“

Podle něj Handžára se však může riziko povodní vrátit ve čtvrtek a v pátek, kdy se čekají opět vydatné deště.

Ivana Bernáthová, Ondřej Kapic, Martin Křížek, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Jan Bachorík, Dagmar Cestrová, Václav Rojík, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme