V Česku začal platit nouzový stav. Podle Vojtěcha bude epidemie kulminovat kolem Vánoc

V Česku od čtvrteční půlnoci znovu platí nouzový stav. Vláda v demisi ho na čtvrtečním jednání kvůli epidemii covidu-19 vyhlásila na 30 dní, jak informoval premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet se přitom ještě v úterý shodl s hejtmany na tom, že nouzový stav zatím není nutný. Některá plošná opatření proti epidemii, o kterých vláda rozhodla, by bez nouzového stavu nebylo možné vyhlásit.

Praha (Aktualizováno: 0:01 26. 11. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a premiér Andrej Babiš | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vyhlásili jsme nouzový stav na dobu 30 dnů od půlnoci dnešního dne. My jsme samozřejmě přijali opatření, které jsou nutné a je potřeba vyhlásit nouzový stav. Podle našeho názoru byly naplněny podmínky pro vyhlášení nouzového stavu podle článku o bezpečnosti České republiky,“ vysvětlil na čtvrteční tiskové konferenci po jednání vlády premiér v demisi Andrej Babiš. Rozhodnutí o nouzovém stavu už by podle jeho slov měla obdržet Poslanecká sněmovna.

Česko je podle Babiše „skutečně ve stavu nebezpečí“, které ve značném rozsahu ohrožuje životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. „Bez individuální odpovědnosti každého to zkrátka nejsme schopni zvládnout. Není to o vládě, ale o přístupu společnosti k pandemii.“

Nestala jsem se zdravotníkem, abych zapínala černé pytle, říká sestra ze vsetínského ARO

Číst článek

Předseda vlády zároveň apeloval na důležitost očkování proti koronaviru. „Očkování je jediné řešení pandemie covidu-19 a já znovu chci apelovat na všechny, aby skutečně nevěřili různým dezinformacím, že se jedná o experimentální vakcínu. Není to pravda. Všechny vakcíny, které my v Čechách používáme, jsou schválené Evropskou lékovou agenturou,“ řekl. 

Cílem by mělo být také navýšení kapacity očkování. „Je jasné, že vzhledem k tomu, že není jiné řešení než očkování, budeme muset navyšovat kapacity center a ve snaze vrátit se k tomu, co jsme tady měli v červnu, kdy jsme dokázali, myslím očkovat až 26 tisíc vakcín denně,“ oznámil premiér.

Upozornil také na schválení vakcíny Pfizer/BioNTech pro děti od pěti do 11 let a připomněl, že do Česka bude dodána 20. prosince. Mělo by se jednat o 300 tisíc vakcín.

Vláda projednávala i povinné očkování pro profese ve zdravotnictví, sociálních službách, hasiče, vojáky a policisty a také pro seniory 60+. „Dokonce jsme na základě vývoje hospitalizace na JIP přesvědčeni, že možná povinnost očkovat by mohla být i ve věkové kategorii 50+. O tom ještě povedeme diskuzi, ale já myslím, že je to nevyhnutelné, že není jiné jednoznačné řešení,“ řekl Babiš.

Text pokračuje pod online reportáží.

Nová opatření

Opatření v maloobchodu a službách se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha převádí do krizového opatření. Zakáže se provozování vánočních adventních trhů, s výjimkou prodeje vánočních stromků a kaprů. Celoroční tržiště ale také budou moci zůstat otevřené, upřesnil ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček. Na trzích ale nebude možné pít a jíst.

Vláda schválila také návrh ministerstva zdravotnictví na noční uzavření hospod a restaurací či klubů. Ty budou muset mít od pátku podle Vojtěcha zavřeno mezi 22.00 a 04.59. Na veřejnosti nebudou lidé moci konzumovat alkohol. Zakázaná bude i konzumace potravin v nákupních centrech, pokud nejde o oddělené prostory restaurací. Bude ale možné si koupit jídlo s sebou ke konzumaci mimo centrum.

Česko hlásí 18 tisíc nových případů covidu, za středu je to nejvíc od začátku epidemie

Číst článek

Kulturní akce, sportovní utkání a vzdělávací akce budou omezena kapacitou 1000 lidí, s výjimkou pohřbů, kde žádné omezení není. Na další hromadné akce typu spolkových akcí, oslav, večírků či plesů bude moci nejvýše 100 lidí.

Omezeny budou také aktivity v amatérském sportu, kde se může hromadných akcí typů zápasů a turnajů zúčastnit maximálně sto lidí. Nyní byl limit tisíc. Skiareály by neměly být omezené nad rámec vyhlášených opatření. „Kromě toho, že jsou omezeny restaurační zařízení, taktéž mohou být otevřeny do 10 hodin,“ vysvětlit ministr zdravotnictví.

Pro návštěvníky všech hromadných akcí bude nadále platit povinnost prokázat se kompletním očkováním proti covidu-19 nebo dokladem o prodělání nemoci v posledních šesti měsících. Opatření budou účinná od pátečních 18 hodin. 

Vláda zároveň schválila pracovní povinnost pro zdravotníky ze zařízení, kde se neléčí covid-19. Platit bude od pátku 26. listopadu. Vojtěch předpokládá, že ve většině případů půjde o dobrovolnou pomoc. Nebude platit pro praktické lékaře pro dospělé a pro děti a dorost, zubaře a gynekology, tedy registrující lékaře, a pracovníky v hospicové péči.

Nouzový stav

V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen loni 12. března, podruhé loni 5. října. Ve druhém případě po několika prodlouženích platil do 11. dubna. Podle zákona o bezpečnosti ČR musí vláda o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informovat Sněmovnu, která může vyhlášení zrušit.

Kabinet může vyhlásit nouzový stav v případě živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které značně ohrožuje životy, zdraví či majetek.

Ředitelka ústecké hygieny: Musíme vydat plošná opatření. Řešení jednotlivých krajů by způsobilo chaos

Číst článek

Vyhlašuje se pro určité území a na dobu určitou, maximálně 30 dní. S případným prodloužením musí souhlasit poslanci. Kabinet už současně s vyhlášením nouzového stavu musí uvést, která práva zakotvená v předpisech či Listině základních práv a svobod se omezují a jaké se ukládají povinnosti.

Vláda v předchozích případech nouzový stav využívala při epidemii především k omezením pohybu lidí, uzavírání obchodů či škol. Využilo ho také ministerstvo vnitra k centrálním nákupům ochranných pomůcek, umožňuje i jednodušší nasazení armády. V posledních dnech se o nouzovém stavu hovořilo například v souvislosti s možným uložením pracovní povinnosti medikům. Dosud úřady o opatřeních rozhodovaly podle pandemického zákona.

Kabinet ve čtvrtek kvůli negativnímu vývoji epidemie covidu-19 zvažuje například zrušení vánočních trhů či uzavření restaurací, klubů a barů v nočních hodinách. Mohl by také omezit hromadné akce nad 1000 návštěvníků.

Ernestina Černá, Julia Pátá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme