V Česku roste počet obyvatel, přestože více lidí zemře, než se narodí. Důvodem je zahraniční migrace

Obyvatel České republiky v prvním pololetí přibylo o 46 000 na 10,87 milionu. Za nárůstem je zahraniční migrace, zejména z Ukrajiny. Víc lidí zemřelo, než se narodilo. Meziročně klesl počet narozených dětí, zemřelých obyvatel, sňatků i rozvodů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Obyvatel České republiky za pololetí díky migraci přibylo o 46 000 | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ze zahraničí do ČR se od ledna do konce června přistěhovalo 79 776 lidí, naopak z Česka se odstěhovalo 22 266 obyvatel. „V obou proudech zahraniční migrace nadále dominovali občané Ukrajiny,“ uvedli statistici. Mezi přistěhovalé se počítají i Ukrajinci s udělenou dočasnou ochranou kvůli ruské vojenské agresi.

Přirozenou obměnou ubylo 11 486 lidí. Zemřelo 56 666 obyvatel ČR, o 3398 méně než za první pololetí loňského roku. Narodilo se 45 180 dětí, meziročně o 5731 méně.

„Meziroční pokles narozených, který započal v lednu 2022, nadále trvá,“ podotkla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Nejvíce podle ní ubylo dětí narozených ženám ve věku 28 až 31 let.

Ostrava bojuje s úbytkem obyvatel. Odcházejí hlavně mladí lidé, upozornila mezinárodní agentura

Číst článek

Mimo manželství se narodilo 47,7 procenta dětí, což je mírně méně než o rok dříve. Jedna desetina narozených dětí měla matku s cizím státním občanstvím. Z toho ze dvou pětin šlo o občanku Ukrajiny a z jedné čtvrtiny o Slovenku.

Manželství uzavřelo v prvních šesti měsících roku 19 124 párů snoubenců, meziročně o 3022 méně. Počet rozvodů klesl o 529 na 9877.

Nejlidnatějším regionem Česka zůstávají i nadále střední Čechy. Na konci června žilo v kraji 1 449 495 lidí. Více než milion obyvatel mají také Praha, Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Naopak nejméně obyvatel má Karlovarský kraj, kde na konci června žilo 294 923 lidí. V téměř všech krajích se v prvním pololetí počet obyvatel zvýšil. Jedinou výjimkou byl Ústecký kraj, kde za šest měsíců ubylo 631 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme