Česko zahájilo očkování proti covidu. Objednáno je na 16 milionů dávek, první dostal Babiš

V Česku odstartovalo očkování proti nemoci covid-19. Jako první vakcínu obdrželi premiér Andrej Babiš (ANO) a válečná veteránka Emílie Řepíková. Očkování od 8.00 probíhá ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích, kde je dostupných celkem 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. Celkem by podle Babiše mělo Česko obdržet přes 15 900 000 dávek této vakcíny. Jako první budou naočkováni zdravotníci a senioři.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 11:08 27. 12. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tento rok byl nejhorší v naší moderní historii. Nejen, že zemřelo mnoho našich spoluobčanů, ale virus negativně ovlivnil celou naší zemi. Očkování je cestou zpět do normálního života,“ řekl Babiš v Ústřední vojenské nemocnici, kde byl následně očkován. 

„Rozhodl jsem se jít příkladem. Na sítích jsou různé fake news a lidé nemusí mít strach,“ dodal.

Tři fáze očkování proti covidu v Česku. Stát chce 30 očkovacích center, od května zapojí praktiky

Číst článek

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral řekl, že vakcinace je jedinou cestou, jak se dostat ze současné pandemické situace. „Naše nemocnice začíná očkováním zdravotníků, přihlásilo se jich 700,“ uvedl. Chorobu podle něj v nemocnici už prodělalo přes 500 zdravotníků. Očkovaní budou podle Zavorala i klienti Domova Vlčí mák. V nemocnici se pak bude očkovat denně od 8.00 do 18.00 v šesti ordinacích.

V pražské Fakultní nemocnici v Motole byl prvním očkovaným proti koronaviru známý chirurg Pavel Pafko. „Nerozumím těm 45 procentům českých obyvatel, kteří váhají s vakcinací,“ řekl. Podle něj by lidé měli věřit lékařům nikoliv až v době, kdy se dostanou na jednotky intenzivní péče, ale i při prevenci. Podle něj je přitom mnoho lidí, kteří se nemohou nechat očkovat s nejrůznějších důvodů.

Rozdělení vakcíny

Očkovací látku mají k dispozici v Praze Nemocnice na Bulovce i Všeobecná fakultní nemocnice, který se o prvních 975 dávek vakcíny proti covidu-19 podělila s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady. Očkovat jako první se budou zdravotníci, zájem byl podle vedení nemocnic velký. 

V Brně zahájila vakcinaci Fakultní nemocnice Brno, prvním očkovaným byl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který byl před odchodem na ministerstvo v nemocnici náměstkem. Zařízení má asi 3000 vakcín. Dalších bezmála 2000 má Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která začala očkovat v ranních hodinách.

Každá nemocnice zvládne naočkovat stovky lidí denně. Očkuje se ve dvou dávkách, obvykle do svalu v horní části paže, a to s odstupem minimálně 21 dní.

Prezident Miloš Zeman v sobotu vybídl všechny občany, aby se nechali proti covidu-19 očkovat. Jeho výzvu ocenila většina politiků. Opozice v posledních týdnech kritizuje postup vlády při očkování, podle ní kabinet přípravu tak masivní a logisticky náročné akce podcenil.

Další dodávky

Nejpozději v lednu by do Česka mělo dorazit přes 350 000 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že vakcína bude dostupná pro celkem 8 953 000 občanů. Očkovat se bude okamžitě, první dodávky by měly být využity nejlépe do tří dní, dodal Babiš. V dohledné době by se do Česka měla dostat i látka od společnosti Moderna či jednorázové očkování od firmy Johnson and Johnson.

Očkovací sérum firem Pfizer a BioNTech je první a zatím jediné, které Evropská agentura pro léčivé přípravky zaregistrovala pro použití v EU. Jako první v Česku mají být očkováni právě zdravotníci a také senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Babiš odhadl, že běžná populace se začne očkovat koncem března. Stát podle něj připraví objednávkový systém, podobný jako funguje v případě antigenních nebo PCR testů na covid-19.

Výsledek ankety serveru iROZHLAS.cz: dvě třetiny hlasujících by se nechaly očkovat proti covidu-19

Číst článek

Evropská unie

Očkování v neděli koordinovaně začalo i v řadě dalších evropských zemí. První dávku mají v neděli dostat lidé například ve Francii, Španělsku, Německu, Portugalsku, Slovensku, Řecku či Polsku.

Distribuce očkovací látky z belgické výrobny začala v pátek a v sobotu. První víkendový den podalo dávky zdravotníkům Maďarsko, večer na Slovensku jako první vakcínu obdržel infektolog a člen vládní pandemické komise. V neděli očkování v zemi pod Tatrami podstoupila i tamní prezidentka Zuzana Čaputová.

První vakcínu v sobotu dostali též obyvatelé a zaměstnanci domova pro seniory ve středoněmeckém Halberstadtu, v neděli Německo začalo s hromadnou vakcinací v Berlíně. Pět dobrovolníků ve věku od 80 do 93 let dostalo injekci do ramene i ve Vídni. Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnešek označil za historický den, který je „začátkem vítězství proti pandemii“.

Zdravotníci dostali jako první očkovací látku také v Polsku nebo v Itálii. Ve Španělsku nebo na Kypru byli jako první očkování obyvatelé a zaměstnanci pečovatelských domů.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme