Česko odeslalo kvůli kauze bratrů Michalákových protestní nótu Norsku

Ministerstvo zahraničí odeslalo protestní nótu Norsku kvůli kauze chlapců Michalákových. Česká diplomacie si v ní stěžuje na rozhodnutí norských úřadů, které Evu Michalákovou zbavily rodičovských práv. Krok Norska prý českou diplomacii hluboce znepokojil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Michaláková | Foto: Filip Jandourek

„Ministerstvo zahraničních věcí má také pochybnosti o tom, že jsou kroky norských orgánů zcela se závazky Norska podle úmluvy o lidských právech a základních svobodách, stejně tak jako úmluvy o právech dítěte,“ řekla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva.

Další postup ministerstva bude podle Černínského paláce záviset na norské reakci. Už včera ministři Evu Michalákovou vyzvali, aby se proti rozhodnutí odvolala. Stát ji prý pak podpoří u mezinárodního soudu ve Štrasburku. Nejprve ale musí vyčerpat všechny opravné prostředky.

Norská sociální služba Barnevernet odebrala českým rodičům syny kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání v květnu 2011. To se nepotvrdilo. Soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. S mladším synem Davidem, kterému je šest let, se matka setkala naposledy v březnu. O starším synovi Denisovi, jemuž je deset let, nemá žádné zprávy.

Kauza Michalákovi | Foto: Český rozhlas

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme