Česko opět dusí smog, signál regulace platí už ve třech krajích

Lidem v Česku se stále špatně dýchá. Signál regulace už platí pro Moravskoslezský, Středočeský a nově také Pardubický kraj. Kvůli nadlimitním hodnotám polétavého prachu se špatně dýchá lidem nejen tradičně na Ostravsku, Karvinsku, ale také v Mladé Boleslavi, Plzni či České Lípě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog... | Foto: F. Tichý

Nejvyšší stupeň znečištění ovzduší platí na většině míst Moravskoslezského kraje. I když prachu ve vzduchu mírně ubývá, povolené limity jsou pořád v nedohlednu a signál regulace platí pro celou východní část regionu.

Nejhůře je na tom tradičně Karvinsko a Ostravsko. Ve Věřňovicích u polské hranice naměřili po dnešní půlnoci prachu v ovzduší až 14krát více než je povolený limit. Nyní se hodnoty blíží šestinásobku. Situace se mírně zlepšuje také například v Třinci nebo Frýdku Místku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O smogové situaci mluvili v Odpoledním Radiožurnálu Pavel Pavlas a Martin Knitl

Ve Středočeském kraji se nejhůře dýchá v Mladé Boleslavi, kde bylo naměřeno zhruba 178 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový. Hodnoty byly překročeny také v Kladně, Berouně a Příbrami.

Kraj ale zatím signál regulace vyhlašovat nebude. Koncentrace prachu totiž klesá. Signál tak zde vyhlásili jen meteorologové jako doporučení pro radnice a krajský úřad. Tamní firmy proto zatím nemusejí omezovat výrobu.

V Pardubicích množství polétavého prachu překročilo limit už trojnásobně. Největší místní znečišťovatel, firma Synthesia, ale provoz neomezuje. Uhlí i odkaliště totiž pokrývá silná vrstva sněhu, která prašné částice izoluje, a tak není nutné uhlí zvlhčovat. Pardubická radnice vyzvala řidiče, aby nevyjížděli. Lépe by mohlo být nejdříve ve středu, kdy by měl začít foukat vítr.

Smog trápí polovinu krajů

Rozptylové podmínky se zhoršují ale také v Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém kraji nebo na jižní Moravě. Překročené limity hlásí Znojmo a Brno. Tam je podle informací ČHMÚ nejhorší situace v městské části Tuřany, kde bylo ráno naměřeno v ovzduší 139 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový, přičemž povolený limit je 50 mikrogramů.

Meteorologové zatím zlepšení situace nečekají. Někde můžou být limity naopak překročeny až trojnásobně.

V krajích, kde je vyhlášen signál regulace, by měli velcí znečišťovatelé omezit provoz. Netýká se to ale jen továren. Vedení měst například v Praze nebo v Pardubicích vyzvalo obyvatele, aby pokud možno nejezdili po městě autem. Lidé by se měli také vyhnout velké fyzické zátěži a nemocní by měli omezit pobyt venku.

Martin Knitl, Jan Herget, Pavel Pavlas, bre, Zuzana Plíšková, Simona Bartošová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme