Česko patří mezi 30 nejlepších míst k životu, první je Francie

Česká republika patří mezi třicet nejlepších míst k životu na této planetě. Dokládají to různé statistiky. Nejnověji žebříček irského časopisu International Living, který se desítky let zabývá srovnáváním životních podmínek v různých částech světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž - Eiffelova věž | Foto: Paris Tourist Office, Amélie Dupont

Česká republika skončila na 24. místě, přeskočila třeba Británii, ale i Švédsko nebo Japonsko, kterým ubraly body hlavně vysoké náklady na živobytí. Pořadí států se každý rok mění, ale na prvním místě je už řadu let Francie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko patří mezi třicet nejlepších míst k životu na této planetě. První je Francie. Hostem Ozvěn dne byl politolog Lukáš Macek, který ve Francii léta žije.

"Všechny žebříčky je potřeba brát s velkou rezervou. Je fakt, že Francie je země, kde se dobře žije. Má velkou výhodu i v tom, že pro řadu lidí je spojena s určitým stylem života - dobrým jídlem, dobrým pitím. Na druhou stranu, když vyplňuji daňové přiznání, tak úplně nejšťastnější pocit nemám," řekl v Ozvěnách dne Radiožurnálu politolog Lukáš Macek, který řadu let žije ve francouzském Dijonu.

Žebříček časopisu International Living je sestavován podle devíti kritérií, mezi kterými jsou náklady na živobytí, kultura, ekonomika, životní prostředí nebo bezpečnost. Jedinou kategorií, kde Francie trochu ztrácí, jsou právě vysoké životní náklady.

"Ve Francii se dobře žije, ale je potřeba na to mít. Například pokud jde o ceny v restauracích, tak Česká republika je ve srovnání s Francii stále ještě velmi levnou zemí. Časopis International Living především radí spíše zámožným důchodcům, kde se ve světě usídlit," uvedl politolog Lukáš Macek.

Katarína Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme