Česko patří v EU mezi země s nejvyšším rozdílem platů mužů a žen

Rozdíl mezi platy mužů a žen u nás zůstává vysoký. Podle nových údajů Eurostatu je rozdíl 21,1 procenta. Celoevropský průměr je přitom 16,4 procenta. Od roku 2008 se ovšem v Evropě rozdíl ve výši platů obou pohlaví zmenšil, což platí i o České republice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustr. foto)

Peníze (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel

Nejvyrovnanější příjmy měla obě pohlaví ve Slovinsku, kde muži vydělávali jen o 3,2 procenta víc. Na Maltě to bylo 5,1 procenta, v Polsku 6,4 procenta. Největší rozdíly ve výši platů vykazovalo Estonsko s 29,9 a Rakouskou s 23 procenty.

Rozdíly nejsou jen ve výši platů, ale i v typech povolání. Ženy představují téměř polovinu pracovní síly. Mezi manažery firem jich však byla napříč Evropskou unií jen třetina. Naopak dvě třetiny administrativních sil a pozic ve službách obsazují ženy.

V Česku a v Irsku byl přitom z celé EU tento poměr nejvyšší. Irové měli úřednic 80 procent, v České republice jich bylo 79 procent.

Rozdíly v platech mužů a žen v zemích EU v roce 2013 | Foto: ČTK

Igor Maňour, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme