Česko plánuje rozšíření Temelína, Vídeň ostře proti

Ministerstvo průmyslu a obchodu uvažuje o výstavbě dalších jaderných bloků na jihu Čech. Namísto původně zvažované elektrárny v severomoravských Blahutovicích by nové bloky měly vyrůst právě v Temelíně. Stavební práce by mohly začít už příští rok. Plány českého ministerstva průmyslu a obchodu vyvolaly ostré reakce v sousedním Rakousku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Návrh ministerstva průmyslu a obchodu by měla vláda schválit do konce roku. V úvahu připadá výstavba dvou velkých nebo několika menších bloků. Podle ministerstva jde o nejlevnější řešení. Cena nových bloků by měla být vyšší, než stály první dva bloky, tedy více než 100 miliard korun.

Náměstek ministerstva a člen dozorčí rady ČEZ Martin Pecina odhadl, že přípravné práce začnou v druhé polovině příštího roku a s výstavbou by se mělo začít kolem roku 2009. "Jestliže bude koncepce schválena, tak začneme v dohledné budoucnosti povolovací proces, který bude samozřejmě v souladu s okolními státy, bude trvat řadu let a měl by vyústit v to, že další bloky postaveny budou," uvedl Pecina. Elektřinu by podle něj měly začít dodávat mezi roky 2015 a 2020.

Podle mluvčího Temelína Milana Nebesáře zatím energetická společnost ČEZ nemá ve svých záměrech žádný nový jaderný zdroj, ale připustil, že připravovaná energetická politika státu se stavbou nové jaderné elektrárny ve svých variantách počítá. "Je to zatím úvaha, ke schválení energetické koncepce by mělo dojít někdy začátkem příštího roku," dodal Nebesář.

Proti plánu začít stavět novou jadernou elektrárnu se ostře postavili ekologičtí aktivisté. Podle nich je Česko druhým největším vývozcem elektřiny, kterou navíc prodává pod cenou. Ministerstvo argumentuje, že Evropu začíná sužovat nedostatek energetických zdrojů a nadbytek elektřiny by tedy měl být ekonomicky výhodný.

Záměr rozšířit temelínskou elektrárnu rozpoutal ostré diskuse také v Rakousku. Ministr životního prostředí Josef Pröll v Praze nechal předat oficiální protestní nótu. Ministr ve Vídni zdůraznil, že již v současnosti přesahuje výroba elektřiny v ČR domácí potřebu o zhruba deset procent. Podle něj by s výstavbou dalších dvou reaktorových bloků přebytečná kapacita stoupla až o polovinu. S ohledem na úplnou liberalizaci trhu s elektřinou od roku 2007 to je podle Vídně více než sporné rozhodnutí.

Místopředsedkyně a ekologická mluvčí opozičních Zelených Eva Glawischnigová opět kritizovala vídeňskou vládu, že se dostatečně nezasadila proti jaderné energii a boj proti Temelínu vzdala, přestože plány České republiky masivně podporovat rozvoj atomové energie jsou známy už měsíce. Za špatný signál Prahy označil plány českého ministerstva průmyslu i poslanec Rakouska v Evropské unii Kronberger.

Rakouští odpůrci atomu varují před obnovenou vlnou protestů obyvatel rakouského pohraničí. Nevládní protiatomový spolek Stop Temelin nevyloučil blokády hraničních přechodů. Pokud by se potvrdil záměr rozšířit jihočeskou jadernou elektrárnu, obyvatelstvo by si to nenechalo líbit, varoval Andreas Reimer z organizace Stop Temelín.

Marie Woodhamsová, Pavlína Fendeková, Martin Hromádka, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme