Česko v noci zasáhnou velmi silné bouřky. Moravu a Slezsko čekají i přívalové srážky, varují meteorologové

Většinu území České republiky zasáhnou v sobotu večer a v první polovině noci na neděli velmi silné bouřky. Výjimkou bude pouze severozápad země. Bouřky budou doprovázené nárazy větru, krupobitím a na Moravě a ve Slezsku i přívalovými srážkami. V sobotu o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blesk nad Prahou

ČHMÚ doporučuje zajistit okna, dveře, skleníky či volně položené předměty. Při řízení vozidla v bouřce by lidé měli snížit rychlost a jet velmi opatrně (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výstraha platí od sobotního večera do nedělních 3.00. Na jižní Moravě, ve Zlínském kraji a v částech Vysočiny a Olomouckého kraje je výstraha dokonce s vysokým stupněm nebezpečí.

Očekávané bouřky budou i velmi silné, v Beskydech stoupnu řeky, varují meteorologové

Číst článek

Podle meteorologů mohou mít na Moravě a ve Slezsku nárazy větru rychlost až 85 km/h, v přívalových srážkách tam může za hodinu ojediněle napršet až 50 milimetrů vody. V Česku by nejsilnější nárazy větru měly mít rychlost asi 65 km/h.

Přívalové deště mohou rozvodnit malé toky a suchá koryta, hrozí zatopení podchodů, podjezdů či sklepů, podemleté mohou být silnice.

„Při nasyceném povodí předchozími srážkami je v orograficky členitém terénu pravděpodobný vznik přívalové povodně,“ uvedli meteorologové.

Vítr může vyvracet stromy a způsobit i rozsáhlejší škody na majetku, výpadky v energetice a problémy v dopravě.

ČHMÚ doporučuje zajistit okna, dveře, skleníky či volně položené předměty. Při řízení vozidla v bouřce by lidé měli snížit rychlost a jet velmi opatrně. Neměli by vstupovat a vjíždět do proudící vody a zatopených míst.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme