Do Česka dorazila vlna veder. Hasiči varují před rizikem požárů, stačit může i odhozená zápalka

Meteorologové varují i v pátek před vysokými teplotami – na západě Čech by měly teploty v pátek vystoupat až ke 35 stupňům Celsia. Kvůli suchu pak Český hydrometeorologický ústav varuje před požáry. Jeho výstraha platí pro celou republiku od pátečního poledne až do půlnoci z pondělka na úterý.

Praha (Aktualizováno: 13:15 18. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O víkendu mohou teploty vystoupat až k 35 stupňům Celsia (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Očekáváme, že od dnešního (pátečního) dne budou odpolední teploty na většině území vystupovat nad 31 stupňů Celsia. Zítra (v sobotu) místy v severozápadní části Čech v polohách pod 400 metrů až na 34 stupňů Celsia,“ řekl Radiožurnálu Martin Tomáš z Českého hydrometeorologického ústavu.

Lidé by vzhledem k tropickému počasí měli pít dost neslazených nealkoholických nápojů, omezit pohyb, a hlavně v poledne a odpoledních hodinách se vyhnout přímému slunci. Český hydrometeorologický ústav také připomíná, že by lidé v takto horkých dnech neměli nechávat v autech zaparakovaných na slunci děti ani zvířata.

#pocasi Dnes se budou teploty nad 31 °C vyskytovat na většině našeho území a v neděli lze očekávat teploty ojediněle až 36 °C (viz obrázek). Velmi teplé počasí by mělo pokračovat až do příchodu studené fronty od západu, kterou čekáme v pondělí. Pozor na vznik a šíření požárů.

07:17 – 18. 06. 2021

15

Riziko požárů

Hasiči v tropickém počasí nabádají, aby lidé nerozdělávali ohně nebo neodhazovali nedopalky od cigaret. „Největší riziko požáru je pořád v přírodním prostředí. Při vysokých teplotách totiž stačí mnohem méně, například jenom odhozená zápalka. Při vysokých teplotách roste i riziko při zacházení s hořlavými plyny, například takový plynový zapalovač ponechaný za sklem automobilu a vystavený vysokým teplotám představuje doslova časovanou bombu,“ řekla Radiožurnálu mluvčí hasičů Nicole Studená.

Vedení Prahy tak vzhledem k výstraze meteorologů zakázalo v parcích nebo lesích rozdělávat otevřený oheň nebo kouřit jiné než elektronické cigarety.

Tropické dny čekají Česko i dál. V sobotu by teploty měly opět vystoupat k 35 stupňům Celsia, v neděli může být i o stupeň více. Postupně ale bude přibývat oblačnosti a začnou se přidávat přeháňky i bouřky. Od úterý pak budou teploty postupně klesat.

Eliška Balcárková, Kryštof Šimek, Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme