Česko podepsalo smlouvu o přistoupení k EU

Český prezident Václav Klaus a předseda vlády Vladimír Špidla podepsali v Aténách Smlouvu o přistoupení k Evropské unii. Česká republika na jejím základě vstoupí do EU 1. května 2004, pokud smlouva do té doby bude ratifikována zainteresovanými parlamenty a občané náš vstup podpoří v červnovém referendu. "Dnes je to mimořádně symbolický den, zatímco vyjednávání v Kodani byla velmi tvrdá práce," řekl Radiožurnálu premiér Vladimír Špidla. Zájem připojit se k Unii stvrdily spolu s námi politické špičky dalších devíti zemí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smlouva o přistoupení

Smlouva o přistoupení | Foto: Jan Rosenauer

Po pěti letech náročného vyjednávání dnes podepsala Česká republika smlouvu o přistoupení k Evropské unii. Na ceremoniálu v athénské Attalově galerii je prezident Václav Klaus, premiér Vladimír Špidla a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podle něj jde o historický moment. "Je to mimořádný okamžik, protože Česká republika podepisuje osudovou smlouvu, protože tato smlouva bude jasným mezníkem, že po této smlouvě už jenom my musíme říct ano nebo ne v referendu. Já doufám, že řekneme ano, protože tím se ten proces přistoupení završí."

Svoboda současně připomněl, že vstup do EU patřil společně se členstvím v Severoatlantické alianci a OECD ke třem prioritám české zahraniční politiky po roce 1990.

O členství naší země v Evropské unii budeme hlasovat už za dva měsíce. Pokud většina lidí řekne v referendu "ano", staneme se členy Unie příští rok v květnu.

"Stáváme se součástí snu mnoha Evropanů o otevřené Evropě, já myslím, že my se chceme na tomto všem podílet a v tomto smyslu budu určitě já tím, kdo bude doporučovat, aby se pokoušel každý z našich 10 milionů občanů na tomto procesu podílet," řekl po podpisu smlouvy Václav Klaus, který ještě ve funkci premiéra v roce 1996 za Česko přihlášku do EU podával.

Dnes podepsaný dokument má téměř 5000 stran a jsou v něm obsaženy všechny podmínky, za nichž jednotlivé země mají do Unie vstoupit.

Vlastní přístupová smlouva má jen tři odstavce a uvádí se v ní, že Česká republika, Estonsko, Kypr, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovinsko a Slovensko se stávají členy Evropské unie a smluvními stranami smluv, na nichž je Unie založena.

Vrcholnou schůzku v řecké metropoli doprovázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Všude jsou uniformy policistů, celkem jich je ve střehu na 20 tisíc. Nebe brázdí policejní vrtulníky. Desítky kilometrů ulic jsou zavřené, v centru města se nesmí parkovat. V Aténách také na dva dny nefungují školy a úřady, turisté musejí oželet prohlídku známé Akropole.

Střety demonstrantů s policií v Aténách | Foto: ČTK/EPA

Proti okupaci Iráku a přítomnosti představitelů Velké Británie, Itálie a Španělska na summitu protestovaly od rána desetitisíce lidí. Demonstrace, které během odpoledne přerostly v násilné střety, se odehrávají pouhých 300 metrů od místa konání summitu.

Odpůrci války použili k vyjádření protestu bojové prostředky. Velvyslanectví Velké Británie a Itálie se stala terčem Molotovových koktejlů. Desítka komunistických demonstrantů dokonce dopoledne na čas britskou ambasádu obsadila.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme