Česko podle eurokomisaře Špidly nejvíce diskriminuje Romy

Česká republika získala zase jedno prvenství. Po počtu vypitých piv nebo onemocnění civilizačními chorobami přišla další nepříjemná zpráva: Česko nejvíce diskriminuje Romy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Kocáb, Vladimír Špidla | Zdroj: ČTK

S překvapivou a snad i na první pohled přehnanou zprávou přišel český eurokomisař Vladimír Špidla. Zveřejnil ji po setkání evropských politiků a odborníků na diskriminaci, podle něj jsou důvody našeho smutného prvenství nejméně tři.

"Česká republika je jediným státem v Evropské unii, který dosud neaplikoval směrnici proti diskriminaci. Druhá z příčin je, že Česká republika se regionalizovala a nezvládla úspěšně regionalizovat i sociální politiku, a třetí důvod je, že podceňujeme diskriminaci a rasismus," vypočítal Špidla.

Evropa přitom na situaci Romů, jejich nezaměstnanosti a nízké úrovni integrace do většinové společnosti podle Špidly tratí. "Představte si, že počet Romů v Evropě podle různých údajů se pohybuje mezi šesti a osmi miliony. Kdyby tito lidé byli normálním způsobem začleněni do ekonomiky, tak máme jednu Belgii navíc. To není málo," podotkl Špidla.

Podle ministra pro lidská práva a menšiny v demisi Michaela Kocába může za diskriminaci Romů v Česku také politická nestabilita a protiromské nálady. Chce proto ještě v posledních dnech své funkce ustanovit takzvanou stálou konferenci k nárůstu extremismu v Čechách, která by vždy projednávala aktuální problémy.

"V té stálé konferenci by měli mít zastoupení Romové, židovská komunita, politici, teologové, sociologové, psychologové, politologové, historici, média, právníci, taková skupina lidí, která je brána jakoby vážně. Když bych to měl k něčemu přirovnat, tak v poslední době takhle fungoval v ekonomice třeba NERV," řekl Kocáb.

Kromě diskriminace by měla Česká republika začít řešit také pozici romských žen, které mívají o něco horší postavení než romští muži.

Martin Hromádka, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme