Česko podle Sobotky stále nesouhlasí s některými částmi dohody o reformě EU

Česku stále vadí některé části dohody o reformě Evropské unie, o kterou usiluje Velká Británie. Po dnešní schůzce s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem to řekl český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Výhrady České republiky a dalších zemí visegrádské čtyřky se týkají sociálních dávek a nastavení takzvané záchranné brzdy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Donald Tusk jednal v Praze s premiérem Bohuslavem Sobotkou

Předseda Evropské rady Donald Tusk jednal v Praze s premiérem Bohuslavem Sobotkou | Zdroj: ČTK

Sobotka zopakoval, že Česká republika chce, aby Británie, kterou čeká referendum o vystoupení z unie, zůstala v osmadvacítce.

Český premiér nicméně tvrdí, že řada věcí se ještě musí dořešit před nadcházejícím summitem, který začíná tento čtvrtek v Bruselu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání předsedy Evropské rady Donalda Tuska s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou sledovala reportérka Pavlína Nečásková

„Problémy se týkají parametru zásahu do sociálních systémů. Konkrétně se nám jedná o otázku indexace dětských přídavků, nastavení parametru pro toto opatření, a jedná se nám také o přesné nastavení parametru, pokud jde o takzvanou záchrannou brzdu, kterou by mohly použít země, pokud by se ocitly pod silným tlakem ekonomické migrace,“ popsal české výhrady premiér Sobotka.

Velká Británie by mohla podle návrhu dohody upravit přídavky na děti pro unijní občany, kteří pracují ve Spojeném království, ale jejich rodiny žijí mimo Británii, a to podle životní úrovně domovské země.

Česká republika se obává toho, že by po podobném opatření mohly v budoucnu po britském vzoru sáhnout i jiné evropské státy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jsou britské požadavky na změny v právu EU pro Česko přijatelné? Na Radiožurnálu o tom debatovali europoslanci Miroslav Poche (ČSSD) a Petr Mach (Strana svobodných občanů)

To by znamenalo komplikace například pro Čechy, kteří žijí u hranic s Německem nebo Rakouskem a jezdí do sousedních zemí za prací.

Kromě snížení přídavků na děti se návrhy Londýna týkají také omezení zaměstnaneckých výhod. Jak Donald Tusk zdůraznil, změny by se vztahovaly pouze na nově příchozí a ne na lidi, kteří už ve Spojeném království nějaký čas žijí.

Migrační krizi může podle Tuska vyřešit jen jednotná EU

Tématem dnešního jednání Sobotky s Tuskem bylo také řešení imigrační krize. Země V4 se na pondělním mimořádném summitu za účasti Makedonie a Bulharska shodly, že právě tyto dva státy by měla EU více podpořit při realizaci vlastních opatření k ochraně hranic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Shodnou se politici na možné reformě EU? Téma pro Iva Šlosarčíka z Katedry západoevropských studií FSV UK

Donald Tusk iniciativu ocenil, zdůraznil ale, že se nesmí zapomínat ani na Řecko. Tato země podle něj migrační krizi nezpůsobila a Evropská unie by ji v tom neměla nechat.

„Doufám, že podpora, kterou jste nabídli Makedonii, může pomoct především v té situaci, ve které se západní Balkán nachází. Ale nesmíme zapomínat na našeho unijního člena, který je touto krizí nejvíc poznamenán, a tím je Řecko,“ uvedl Tusk.

Vyřazení Řecka ze schengenského prostoru by podle předsedy Evropské rady ničemu nepomohlo. Jediné řešené migrační krize vidí Donald Tusk v jednotném přístupu celé Evropy.

ČRo, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme