Česko podle Zemana pošle do Jordánska polní nemocnici, armáda o tom nic neví

Česká republika pošle podle prezidenta Miloše Zemana do Jordánska polní nemocnici, aby tam pomáhala v uprchlických táborech. Dohodli se na tom prý v úterý ústavní činitelé. Zeman to dnes řekl při návštěvě hradeckého kraje při diskusi s krajskými zastupiteli. Armáda podle mluvčí generálního štábu o takovém plánu ale nic neví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operační sál

operační sál | Foto: Ministerstvo obrany ČR

„Na základě jednomyslné dohody ústavních činitelů chci sdělit, že vám z kraje zřejmě odebéřu polní nemocnici, kterou pošleme do Jordánska,“ řekl Zeman.

Zdůraznil, že Jordánsko je stabilní stát, kde je 600 tisíc uprchlíků. "Takže praská ve švech. Naše velmi známá a všude oceňovaná polní nemocnice, která je zatím umístěná právě v Královéhradeckém kraji, může v Jordánsku prokázat platné služby,“ doplnil Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč zatím není vůbec jasné, jestli vojenští lékaři skutečně do Jordánska pojedou, vysvětluje redaktor Vojtěch Koval

Prezident připomněl, že je proti umísťování uprchlíků v České republice. „Jsem pro to, aby se uprchlíkům pomáhalo tam, kde je jejich přirozené kulturní prostředí, ať už ve vlastní, nebo sousední stabilní zemi,“ dodal Zeman.

Armáda o záměru vyslat do Jordánska polní nemocnici na pomoc syrským uprchlíkům ale nic neví. Sdělila to mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Schválený mandát na roky 2015 až 2016 podle ní s nasazením polní nemocnice nepočítá.

„Pokud by bylo záměrem politické reprezentace nasadit polní nemocnici, musela by před jejím vysláním proběhnout důkladná analýza a příprava,“ upřesnila Růžičková.

‚Mluvilo se o tom jako o alternativě‘

O vyslání polní nemocnice do Jordánska se podle předsedy sněmovny Jana Hamáčka na Hradě mluvilo jako o alternativě. Bude teď prý záležet na tom, zda Jordánci o pomoc Česka stojí.

Polní nemocnice jsou logisticky nesamostatné jednotky praporního typu. V zahraničních operacích jsou polní nemocnice určeny k poskytování odborné lékařské péče příslušníkům AČR i aliančních armád NATO a v případě potřeby i místnímu civilnímu obyvatelstvu.
Zdroj: Armáda ČR

„Diplomatickou cestou je nyní třeba konzultovat tuto věc s Jordánskem, a pokud Jordánsko skutečně bude mít zájem o takovouto formu pomoci, tak zajisté Česká republika má možnosti, jak to legislativně vyřešit i z hlediska mandátu v poslanecké sněmovně,“ uvedl Hamáček.

Premiér Bohuslav Sobotky doplnil, že účastníci schůzky na Hradě pověřili ministra obrany Martina Stropnického, aby prověřil, zda má Jordánsko zájem o polní nemocnici z Česka a posoudil náklady.

Polní nemocnici tvoří stany a kontejnery, ve kterých jsou umístěny například operační sály, lékárna či stomatologická ordinace. Nemocnice nabízí péči na úrovni okresní nemocnice. Polní nemocnice je složená ve stovce kontejnerů, po postavení zabírá plochu jednoho až dvou fotbalových hřišť.

Česko v minulosti vyslalo polní nemocnici například v 90. letech do Chorvatska. Pomáhala taky kosovským uprchlíkům v Albánii od konce roku 1999. Nejdéle pak fungovala Afghánistánu, a to skoro šest let. Čeští vojenští chirurgové působí v zemi doteď, tým je zařazený do americké vojenské nemocnice.

Roční provoz polní nemocnice při nasazení v zahraničních misích stál kolem 200 milionů korun.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme