Česko pokryla ledovka, silničáři nabádají k obezřetnosti

Ledovka pokryla Česko, meteorologové varují před náledím na silnicích po celé republice. Problémy s kluzkými silnicemi jsou například na Frýdlantsku v Libereckém kraji, v Plzeňském a Karlovarském kraji či na Bruntálsku. Mrznoucí srážky, které trápí řidiče i chodce, se během dopoledne posouvaly na východ. Výstraha meteorologů před ledovkou platí na Moravě a ve Slezsku až do půlnoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledovka ztěžuje od noci sjízdnost prakticky v celém Česku | Zdroj: ČTK

Před ledovkou silničáři varují v Karlovarském kraji. V noci na promrzlé silnice pršelo. Namrzlé vozovky pak překryl nový sníh. Nejopatrněji je třeba vyjet po silnici R6 mezi Sokolovem a Karlovými Vary. U Dolního Rychnova směrem na Sokolov se ve zrychleném pruhu střetla dvě osobní vozidla, srážka se obešla bez zranění.

V Plzeňském kraji byla nejhorší situace ještě v nočních hodinách, kdy vozovky pokrýval i dva centimetry silný led. Silničáři proto mají v terénu veškerou techniku. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření mokré, na některých vozovkách prvních tříd jsou ale vyjeté koleje v ledové tříšti. Podobná situace je i na silnicích nižších tříd.

Dvě nehody nákladních vozidel dopoledne komplikovaly dopravu na dálnici D5 ve směru z Plzně na Prah. Pozor by si řidiči měli dát také na Klatovsku, Domažlicku a v příhraniční části Tachovska. Ledovka a mrznoucí mlha se objevuje i na severním Plzeňsku.

Kvůli mrazivému počasí a sněhu ruší letiště v Británii, Francii a Německu stovky letů

Číst článek

V Ústeckém kraji sněží. Mezí šestou a sedmou hodinou ranní se v kraji stalo pět dopravních nehod, auta bourala na Chomutovsku, Ústecku, Litoměřicku a také na Mostecku.

Na Jablonecku kvůli rannímu hustému sněžení leží i na silnicích první třídy vrstva rozbředlého sněhu. Zasněžená a místy zledovatělá je silnice například mezi obcemi Železný Brod – Loužnice – Držkov. Policie zatím ale žádné velké komplikace řešit nemusela.

Na silnici R35 na trase Turnov – Liberec v kopci u Paceřic uvízly na zasněžené vozovce v pravém pruhu kamiony.

Ledovka nekomplikuje cestu jen řidičům, ale i chodcům (snímek je z dnešního rána z Olomouce) | Foto: ČTK

Na Vysočině jsou všechny hlavní tahy ošetřeny a podle silničářů by měly být s opatrností sjízdné. Od druhé hodiny ranní bylo v terénu asi 110 sypačů, které se už ale pomalu vracejí na základny. V Pelhřimově se před šestou hodinou ráno při výjezdu na Humpolec srazila dvě osobní auta a jedno nákladní, nikdo se ale nezranil.

V Moravskoslezském kraji platí výstraha meteorologů před ledovkou po celý den. Problémy tam řidičům působí mrznoucí déšť. Největší pozor by si měli dávat na Bruntálsku, kde kromě mrznoucího mrholení mohou v lesních úsecích navíc padat i kusy ledy ze stromů.

Ledovka komplikuje dopravu také na Frýdecko-Místecku u obce Staré Hamry a od Ostravice směrem na Slovensko. Silničáři vyzývají k opatrné jízdě hlavně v těch úsecích, které se sypou inertním posypem. Od rána policie řeší už několik dopravních nehod. U obce Valšov na Bruntálsku záchranáři vyprošťují havarované vozidlo.

V Jihomoravském kraji je už od včerejška nejhorší situace v okresech Blansko, Vyškov a Brno-venkov. Obecně platí, že na silnicích první třídy, které silničáři posypali, větší problémy nejsou, i když zvýšená opatrnost je na místě i tam. Situaci totiž komplikuje snížená viditelnost kvůli srážkám a mlze.

I přes nespokojenost ekologů Brno nezvažuje zákaz solení silnic ve městě

Číst článek

Horší je to na silnicích druhé a třetí třídy sypaných inertem. Ten se rozfoukává a rozhazují ho kola aut, takže tam silničáři musí vyrážet stále znovu. Jde hlavně o lesní úseky ve vyšších polohách.

Silničáři kolem půlnoci pomáhali v Dolních Loučkách na Tišnovsku sanitce, která se nemohla po ledovce dostat k pacientovi v bezvědomí.

V Olomouckém kraji jsou všechny komunikace sjízdné, hlavní tady se daří udržet holé a mokré, na většině vedlejších silnic to však klouže. Silničáři mají v terénu veškerou techniku, situaci navíc komplikuje neustálé mrholení a namrzající déšť.

Česko pokryla ledovka, namrzala i skla u automobilů (snímek z Olomouce) | Foto: ČTK

Nejhorší situace je na Zábřežsku a Prostějovsku. Tam ledovka pokryla většinu vedlejších silnic a ve vyšších polohách regionu, tedy na Jesenicku a Šumpersku, leží místy ujetá vrstva sněhu s posypem nebo sněhová kaše.

Silničáři nabádají ke zvýšené opatrnosti na všech komunikacích po celém kraji, na mrznoucí déšť by si řidiči měli dát pozor hlavně na dálnici u Lipníka nad Bečvou.

Ledovka byla příčinou také několika lehčích nehod. Například v Olomouci ráno osobní auto narazilo do stojanu čerpací stanice, jiné zase do sloupu veřejného osvětlení.

Počasí komplikuje život také chodcům. Kvůli namrzlým chodníkům evidují nemocnice v Olomouckém kraji až o 40 procent více úrazů oproti běžným dnům.

Zuzana Kopuletá, Monika Červená, Nikola Bojčev, mta, Eva Malá, Lucie Maxová, Pavla Sofilkaničová, Monika Pustovková, Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme