Česko vyšle 50 policistů pomáhat na slovenskou hranici s Ukrajinou, budou pomáhat s registrací osob

Česká republika vyšle na žádost slovenské policie na slovensko-ukrajinskou hranici 50 policistů. Jejich úkolem bude pomáhat při registraci osob překračujících hranici, uvedla v pondělí policie na svém twitterovém účtu. Kvůli bezpečnosti nebude policie zveřejňovat detaily o přepravě českého kontingentu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) sdělil, že policisté by měli odjet v úterý.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie České republiky

Čeští policisté budou pomáhat s registrací osob překračujících hranici Slovenska a Ukrajiny (Ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Slovensko oficiálně požádalo o policejní pomoc, zítra (v úterý) by měl odjet kontingent čítající 50 policistů,“ uvedl Rakušan. Ministr dříve opakovaně informoval o dohodě se Slovenskem, že na případnou žádost Česko své policisty do sousední země vyšle.

„Úkolem policistů bude pomáhat při registraci osob překračujících státní hranici,“ doplnila  policie.

Na žádost slovenské policie vysílá @Policie ČR na slovensko - ukrajinskou hranici 50 českých policistů. Jejich úkolem bude pomáhat při registraci osob překračujících státní hranici. Z důvodu bezpečnosti nebudeme sdělovat detaily přepravy českého kontingentu ani přesný čas.

14:03 – 28. 02. 2022

67 1565

Slovenské ministerstvo vnitra v pondělí informovalo, že požádá unijní agenturu Frontex o pomoc při ochraně své 98 kilometrů dlouhé hranice s Ukrajinou, která je také vnější hranicí Evropské unie a schengenského prostoru. Bratislava minulý týden vyčlenila 1500 vojáků na pomoc policistům na slovensko-ukrajinské hranici.

Akciová burza v Moskvě v pondělí neotevře. Kreml podle Putinova mluvčího chystá odvetu za sankce

Číst článek

Od čtvrtka, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu, přešlo na Slovensko přes společnou hranici více než 30 000 Ukrajinců. Počty každým dnem stoupají a na hraničních přechodech se čeká až 12 hodin, podle slovenské policie odbavování lidí zpomalují kontroly na ukrajinské straně.

Ze strany ukrajinských uprchlíků zatím není podle slovenských úřadů velký zájem o ubytování na Slovensku, většina pokračuje za rodinou.

České ministerstvo vnitra kvůli situaci na Ukrajině již dříve připravilo plán pomoci uprchlíkům se čtyřmi stupni podle intenzity pomoci a počtu příchozích. Minulý týden vláda spustila druhý ze čtyř stupňů. Počítá tak v tuto chvíli se zajištěním 5000 lidí. Na tuto podporu a zabezpečení by podle odhadů mohlo být potřeba 1,5 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme