Kynologové, technici a zdravotníci. Česko do Turecka posílá speciální tým záchranářů

Moravskoslezská část specializovaného hasičského týmu USAR odlétá z letiště v Mošnově | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Po ničivém zemětřesení v Turecku a Sýrii záchranáři dál pokračují v pátrání po přeživších. Země hlásí už více než 2400 mrtvých, zraněných je skoro 10 tisíc. S následky neštěstí pomůže i Česko, které na místo vysílá osmašedesátičlenný USAR tým, který tvoří kynologové, technici a zdravotníci. Letadlo s první částí skupiny vylétlo kolem 17. hodiny z Ostravy, po 18. hodině je plánovaný odlet zbylých záchranářů z pražské Ruzyně.

Ostrava/Praha (Aktualizováno: 17:59 6. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Specialisté si vezou kompletní vybavení. „Echolokátory, štěrbinové kamery. Máme s sebou kynology, každý tým má s sebou lékaře, takže jsme plně vybaveni na vyhledávání osob ze zřícených domů. Na to je vlastně USAR tým přesně vybaven a vycvičen,“ popisuje pro Radiožurnál mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Z Letiště Leoše Janáčka Ostrava odletělo 35 záchranářů. Vesměs jde o profesionální hasiče, jsou mezi nimi ale i čtyři kynologové a jeden lékař. Pro mnoho z nich půjde o první velkou zkušenost na tak náročné misi, i když mají za sebou celou řadu podobných akcí, nejenom v Česku.

Čeští záchranáři přiletí do tureckého města Adana, odkud se přesunou do nejvíc zasaženého Gaziantepu. USAR tým by tam měl zůstat 10 dní. Jeho konkrétní nasazení bude jasné až po příletu.  

Z Letiště Leoše Janáčka Ostrava odletělo 35 záchranářů. | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Pomoc Turecku

Při zemětřesení podle ministerstva zahraničí nezemřeli žádní Češi. V provincii, kterou otřesy zasáhly nejvíce, se ale nachází skupinka šesti lidí z Česka. Velvyslanectví je s nimi ve spojení. „Jsou v pořádku a náš zastupitelský úřad jim zajišťuje dopravu ze zasažené oblasti,“ uvedla mluvčí resortu Mariana Wernerová.

Velvyslanec v Ankaře Pavel Vacek k tomu dodal, že teď řeší, odkud bude návrat do Česka nejsnazší. Nejspíš to podle něj bude město Kayseri ve středním Turecku, které má mezinárodní letiště.

🆘 51945194/0300 🆘 zemětřesení Sýrie a Turecko

Právě jsme uvolnili 1 mil. Kč z našeho Klubu přátel a vyhlašujeme SOS sbírku na pomoc lidem zasaženým ničivým zemětřesením v Turecku s v severní Sýrii.

09:45 – 06. 02. 2023

154 428

Do pomoci se mohou zapojit i běžní lidé. Veřejné sbírky vyhlásili humanitární organizace Člověk v tísni a Charita ČR. Vybrané prostředky půjdou na pomoc lidem v Turecku a severní Sýrii. 

Materiální nebo finanční pomoc Turecku a Sýrii nabídne možná i stát. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve vysílání Radiožurnálu řekl, že o konkrétních detailech se budou bavit s dalšími ministry ve středu na jednání vlády.

Lucie Pávová, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme