Česko pomůže Asii

Česko je připraveno pomoci zemím, které postihlo ničivé zemětřesení v Asii. Zatím čeká na jejich žádost. Můžeme nabídnout psovody se psy vycvičenými pro hledání zavalených osob a další záchranářské týmy, dodávky stanů, pitné vody a další pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozložení polní nemocnice | Foto: Ivo Žák, Michal Plodr

Brzy se také rozhodne, zda bude česká pomoc organizována samostatně, nebo v rámci Evropské unie.

Obecně prospěšná společnost Člověk v tísni má už zkušenosti se záchrannými pracemi po zemětřesení v Íránském Bám. Jak říká představitel Člověka v tísni, Šimon Pánek, v této chvíli jsou zapotřebí především záchranáři a technika.

"To není práce pro humanitární organizace, ale pro armádu, civilní obranu, eventuálně velmi specializované záchranné týmy. Vedle toho bude třeba klasická humanitární pomoc: přikrývky, stany, potraviny pro lidi, kteří museli opustit své domovy a musí teď přežít v provizorních podmínkách. To je pro tu rychlou, krizovou práci. Skutečně velká práce a finančně náročná začne během několika týdnů, spíše měsíců, až se podaří zmapovat škody dlouhodobého charakteru," připomněl Pánek.

Naše země by mohla nabídnout psovody se psy vycvičenými pro hledání zavalených osob a další záchranářské týmy, dodávky stanů, pitné vody a další pomoc. Uvedli to premiér Jiří Paroubek a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podle Paroubka se v nejbližších dnech rozhodne, zda bude česká pomoc organizována samostatně, nebo v rámci Evropské unie.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme