Česko posiluje kvůli bratislavskému summitu ochranu nebe

Nebe nad Českem bude kvůli čtvrtečnímu summitu prezidentů Bush a Putin na Slovensku přísněji chráněno. Dva letouny MiG-21, které standardně střeží český vzdušný prostor v rámci aliančního systému NATINEADS, posílí během vrcholné schůzky další dva stroje. Jeden bude navíc v záloze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MiG-21

Vzdušný prostor České republiky bude armáda hlídat celkem čtyřmi letouny MiG-21. "Plus je připraven ještě jeden letoun MiG-21 jako záložní," řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. "Naše letouny se budou pohybovat pouze ve vzdušném prostoru České republiky. V žádném případě nebudou překračovat hranice," dodal.

Opatření je podle Čírtka něj standardní vzhledem k tomu, že Česká republika sousedí se zemí, kde se summit George Bushe a Vladimira Putina koná. Zvýšená pohotovost bude platit po celou dobu vrcholné schůzky obou prezidentů, která je v Bratislavě plánována na čtvrtek. Podle odborníků je možné, že podobné opatření přijmou i ostatní státy, které sousedí se Slovenskem.

Před časem se spekulovalo i o tom, že by česká letadla mohla při hlídání bratislavského summitu pomáhat. Slovenská strana ale o pomoc nepožádala. Spolupráce tak zřejmě zůstane pouze na technické úrovni předávání informací.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme