Česko posiluje kvůli bratislavskému summitu ochranu nebe

Nebe nad Českem bude kvůli čtvrtečnímu summitu prezidentů Bush a Putin na Slovensku přísněji chráněno. Dva letouny MiG-21, které standardně střeží český vzdušný prostor v rámci aliančního systému NATINEADS, posílí během vrcholné schůzky další dva stroje. Jeden bude navíc v záloze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MiG-21

Vzdušný prostor České republiky bude armáda hlídat celkem čtyřmi letouny MiG-21. "Plus je připraven ještě jeden letoun MiG-21 jako záložní," řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. "Naše letouny se budou pohybovat pouze ve vzdušném prostoru České republiky. V žádném případě nebudou překračovat hranice," dodal.

Opatření je podle Čírtka něj standardní vzhledem k tomu, že Česká republika sousedí se zemí, kde se summit George Bushe a Vladimira Putina koná. Zvýšená pohotovost bude platit po celou dobu vrcholné schůzky obou prezidentů, která je v Bratislavě plánována na čtvrtek. Podle odborníků je možné, že podobné opatření přijmou i ostatní státy, které sousedí se Slovenskem.

Před časem se spekulovalo i o tom, že by česká letadla mohla při hlídání bratislavského summitu pomáhat. Slovenská strana ale o pomoc nepožádala. Spolupráce tak zřejmě zůstane pouze na technické úrovni předávání informací.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme