Česko pošle 20 policistů a 50 vojáků do Slovinska. Budou hlídat hranice

Česko vyšle do Slovinska na pomoc při ochraně hranic 50 vojáků a 20 policistů. Řekli to ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD a šéf resortu obrany Martin Stropnický z hnutí ANO. Policisté by měli do země vyjet do týdne, vojáci pak v polovině listopadu. Ve Slovinsku by měli být asi měsíc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odjezd českých policistů do Maďarska

Odjezd českých policistů do Maďarska | Foto: Filip Jandourek

„Bude se jednat o kamiony a ženijní techniku, ale páteří je zdravotnická jednotka se zdravotnickým personálem,“ uvedl ministr obrany.

Jde tedy o podobné vybavení jako u skupiny českých vojáků, kteří zamířili v půlce října do Maďarska.

„Naši vojáci a vojačky by měli odjet 15. listopadu. Bude to zhruba měsíční mise a bude obnášet náklady cca ve výši 4 milionů, které budou hrazeny z řádného rozpočtu ministerstva obrany,“ upřesnil Stropnický.

Ministr také řekl, že česká strana nečekala na pokyn Bruselu ani na žádost Slovinců a pomoc sama nabídla. V uplynulých dnech se domlouvalo, co konkrétně by Slovinsko potřebovalo.

Do Slovinska míří i 20 policistů

Kromě vojáků zamíří do Slovinska také 20 českých policistů. „Budou zapojeni do slovinského konceptu ochrany hranice a pomoci migrujícím osobám. Jak při jejich identifikaci, tak při zbrzďování a kontrole migračního toku,“ popsal úkoly policistů ministr vnitra Milan Chovanec.

Konkrétní datum odjezdu zatím není stanoveno. „Nastoupit mají kolem 9. prosince. Dnes bylo schváleno, aby do týdne odjeli na místo,“ upřesnil Chovanec.

Mise by podle šéfa resortu měla trvat měsíc až měsíc a půl. „Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Pokud by slovinská strana požadovala prodloužení mise, tak je to možné. My stále čekáme na to, že se i Evropská komise spolu s misí Frontex odhodlá k nějaké činnosti,“ podotkl ministr vnitra.

Ministr Chovanec pro ČRo: Chránit schengenské hranice je lepší než bránit hranice vnitřní

Číst článek

Schengenskou hranici je podle něj nutné bránit. Opatření, která dosud v souvislosti s uprchlickou krizí přijala Evropská unie, považuje za neúčinná.

„Od samého začátku jsme říkali, že lépe než bránit vnitřní hranice uvnitř evropských zemí je bránit schengenskou hranici. Padesát policistů v Maďarsku a dvacet policistů ve Slovinsku je příspěvek České republiky,“ dodal Chovanec.

Schengen | Foto: Český rozhlas

Ministři dnes schválili také humanitární pomoc dalším zemím, které se potýkají s migrační krizí. Česko rozdělí na 170 milionů korun těm, které mají největší problémy. Větší část peněz ještě letos, zbytek příští rok.

Peníze by měly jít hlavně do dvou fondů Evropské unie pro Sýrii a Afriku. Další část pošle vláda Světovému potravinovému programu a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Podle premiéra Bohuslava Sobotky to jasně ukazuje, že Česko aktivně pomáhá řešit migrační krizi.

Lenka Jansová, Tomáš Bystrý, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme