Česko pošle na Golany tři vojenské specialisty, prezident původně nabízel 150 vojáků

Velení mise Organizace spojených národů na Golanských výšinách využije nabídky českého prezidenta Miloše Zemana poslat vojáky na hranici Izraele a Sýrie. OSN projevila zájem o specialisty, kteří by měli sloužit především v administrativním zázemí velitelství mise.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Golany tak nakonec nepojede 150 vojáků, jak původně uvažoval prezident Miloš Zeman, ale jen tři vojenští specialisté. Píše o tom Mladá fronta Dnes.

„Vychází to samozřejmě z toho, jaký požadavek na nás vznese Organizace spojených národů. Můžeme mít nějaké svoje představy, a pak jsou nějaké reálné potřeby,“ řekl Českému rozhlasu ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko pošle na Golanské výšiny tři vojenské specialisty. Misi přiblížil ministr obrany Martin Stropnický

Zeman chtěl, aby se Češi na Golanech podíleli na boji s islamisty. To ovšem dělat nebudou, protože smyslem mise UNDOF není boj proti terorismu ale monitorování situace.

Trojice českých specialistů by měla sloužit na štábním velení, jeden z odborníků by se měl zabývat informačními technologiemi.

Určitě chceme posílit naši účast v misích OSN, konstatoval Stropnický s tím, že v současné době ministerstvo připravuje materiál pro vládu.

„Je to otázka, řekl bych, týdnů. Nejde jenom o vyslání tří specialistů do velení mise UNDOF na Golanech, ale také jde o vyslání zhruba dvacítky vojáku do mise v Mali, kde by naši vojáci působili společně s Nizozemci,“ dodal Stropnický.

Pozorovatelská mise na Golanských výšinách

Téma vyslání českých vojáků na Golany zaznělo už v srpnu 2013 v souvislosti s boji v Sýrii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko pošle na Golany tři úředníky, prezident Zeman tam chtěl původně poslat 150 českých vojáků. Detaily zjišťoval redaktor Martin Karlík

„Zejména vzhledem k tomu, že situace v Sýrii je poněkud nepřehledná, myslím si, že zaplnění onoho bezpečnostního vakua českými jednotkami může výrazně zvýšit prestiž České republiky,“ uvedl tehdy prezident Miloš Zeman na schůzce s českými velvyslanci.

Protože jde jen o pozorovatelskou misi, upozorňoval už tehdy v roce 2013 bývalý náčelník Generálního štábu české armády Jiří Šedivý na to, že by tam čeští vojáci nemohli naplno využít své schopnosti.

„Problém je tam ten, že zpravidla právě mise OSN mají velmi slabý mandát a ti pozorovatelé nejsou schopni mimo toho vlastního pozorování, které jim umožní druhá strana, dělat nic jiného,“ vysvětlil.

Účast českých vojáků se pak prezident snažil prosadit znovu loni na podzim, letos o nabídce mluvil i s izraelským premiérem. Aby mohli vojáci aktivně bojovat a nebyli jen pozorovateli, musela by změnu schválit Rada bezpečnosti OSN a tam se zatím nedaří nalézt kompromis.

Golanské výšiny | Foto: Český rozhlas

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme