Česko požádá Bahamské ostrovy o vydání V. Koženého

Česká justice chystá další krok k tomu, aby mohl být postavený před soud bývalý šéf harvardských fondů Viktor Kožený. O jeho vydání požádá přímo Bahamské ostrovy. Nejvyšší státní zastupitelství totiž zjistilo, že Bahamy jsou vzhledem k Česku vázány smlouvou z 11. listopadu 1925 o vzájemném vydávání zločinců. Velká Británie tehdy dokument uzavřela s Československem a Bahamské ostrovy jí byly vázány stejně jako všechny britské kolonie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Kožený

Viktor Kožený | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

První náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk Radiožurnálu vysvětlil, proč nalezení důležitého dokumentu trvalo tak dlouho. "Bohužel tato smlouva se neobjevila ve Sbírce mezinárodních smluv Ministerstva zahraničních věcí. Příčinu neznáme. Nevíme, proč tam není. Pak nastalo druhé kolo, kdy ministerstvo požádalo OSN o vyjádření, zda se Bahamy cítí být vázány touto smouvou a ti odpověděli, že se cítí být vázány touto smlouvou."

Proto, aby naše úřady dosáhly opravdu vydání Viktora Koženého, musejí podle smlouvy mimo jiné dodat Bahamám detailní rozbor právní a skutkové situace. To podle nejvyššího státního zstupitelství bude trvat nejspíš až do konce roku. Pokud se tedy do té doby Kožený rozhodne odejít z Baham do jiné země, která nemá s českem uzavřeny potřebné smlouvy o vydání, celá situace se může opět zkomplikovat.

Kožený je u nás stíhán jako uprchlý pro rozsáhlé podvody. Žije ale na Bahamských ostrovech, které nemají s Českem diplomatické styky ani smlouvu o právní pomoci.

Soud v Nassau předloni dokonce nevyhověl české žádosti, aby bahamské úřady doručily Koženému obvinění. Policie ho proto začala stíhat jako uprchlého a soud na něj vydal mezinárodní zatykač.

Viktor Kožený prohrál v březnu další kolo boje s českými úřady. Bývalý šéf harvardských investičních fondů totiž neuspěl u Ústavního soudu se stížností, ve které žádal o zrušení svého obvinění z velkých podvodů. Soud rozhodl, že policie a státní zastupitelství neporušily zákon, když začaly Koženého, který žije na Bahamských ostrovech, stíhat jako uprchlého. Koženého stíhání tedy pokračuje a české soudy jej mohou odsoudit v nepřítomnosti.

Kožený se svým kolegou Borisem Vostrým, žijícím v Belize, čelí obvinění z nezákonného převodu jedenácti a půl miliardy z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice. Kvůli tomu skončil Harvardský průmyslový holding v likvidaci a jeho akcionáři přišli o své peníze.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Renáta Prátová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme