Česko požaduje zákaz volného prodeje léků, ze kterých se dá vyrobit pervitin
Česká republika požádá Evropskou unii o pomoc v boji proti výrobě pervitinu. V některých evropských zemích jsou totiž stále volně prodejné léky, ze kterých se tato droga vyrábí. V Česku se ročně uvaří několik tun pervitinu. Velká část pak putuje do sousedního Bavorska.
Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD požádal v Norimberku svého bavorského kolegu Joachima Herrmanna, aby společně usilovali o evropský zákaz prodeje léků s pseudoefedrinem.
Většinu pervitinu v Česku podle Chovance vyrábí vietnamské gangy. Ministr vnitra proto požádal o spolupráci i Vietnam. Země sice už před rokem přislíbila přijímání svých odsouzených občanů, slib ale zatím nenaplnila.
V Česku se pervitin (metamfetamin) nelegálně vyrábí od 70. let. Tato droga se podle kriminalistů jeví jako stále větší problém, protože o ni kvůli nízké ceně roste zájem v Německu, Rakousku a dalších zemích EU.
Výrobní základna pervitinu je přitom v Česku. Pervitin společně s marihuanou se v Česku podílejí na přibližně na 90 procentech drogové kriminality. Policie loni zabavila více než 50 kilogramů pervitinu, což bylo o 20 kilogramů méně oproti rekordnímu roku 2013. Policie také loni odhalila 272 varen, což bylo o 11 více než v roce 2013.
Namátkové kontroly u hranic se zatím rozšiřovat nebudou, potvrdil Chovanec
Číst článek