Česko dostalo pozvánku na schůzku o Ukrajině v Saúdské Arábii. Detaily ministerstvo řeší

Česko se příští týden zúčastní summitu o Ukrajině v saudskoarabské Džiddě. Českému rozhlasu to potvrdilo ministerstvo zahraničí. Jednání se zúčastní zástupci až 30 západních a klíčových rozvojových zemí. Rusko na schůzku pozvané není.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saudská Arábie

Účast už potvrdili třeba Američané, Brusel nebo Jižní Afrika, pozvánku dostali podle listu Wall Street Journal třeba zástupci Brazílie, Indie, Chile nebo Zambie. (ilustrační foto) | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Spojené státy a Evropa se podle listu Wall Street Journal snaží svoláním summitu získat širokou mezinárodní podporu pro mír, jehož podmínky si stanoví Ukrajina. Kdo se za Česko bude schůzky v Saudské Arábii účastnit ministerstvo zahraničí ještě řeší, jak doplňuje jeho mluvčí Daniel Drake.

„Mohu potvrdit, že Česko pozvání do saudskoarabské Džiddy obdrželo. Úroveň zastoupení se v tuto chvíli řeší,“ řekl pro Radiožurnál. 

Putin připouští jednání s Ukrajinou, základem mají být návrhy Afriky a Číny. Příměří nevidí jako reálné

Číst článek

Kyjev a západní země chtějí získat podporu rozvojových zemí a položit základy dalšího jednání o ukončení války na Ukrajině.

Mnohé rozvojové státy se zatím staví k ruské okupaci Ukrajiny spíše neutrálně. Kyjev je bude chtít dostat v Džiddě na svou stranu. Účast už potvrdili třeba Američané, Brusel nebo Jižní Afrika, pozvánku dostali podle listu Wall Street Journal třeba zástupci Brazílie, Indie, Chile nebo Zambie.

Prezident Ruska Vladimir Putin, který mezi pozvanými nefiguruje, řekl v sobotu na závěr rusko-afrického summitu v Petrohradě, že se případným mírovým jednáním nebrání. Odmítá se ale vzdát obsazených ukrajinských území.

Afričtí lídři ho vyzvali k okamžitému příměří. Stěžují si taky na dopady odstoupení Ruska od obilné dohody s Ukrajinou. Ceny potravin na světovém trhu kvůli tomu rostou.

Jiří Klečka, cen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme