Česko na podzim zažívá druhý vrchol období sucha. Nejhorší situace panuje v Polabí

Jako druhý vrchol letošního sucha označuje vědecký tým projektu InterSucho nynější situaci na konci teplého podzimu. Výrazný deficit srážek v minulých týdnech a nadprůměrně vysoké teploty způsobily na 83 procentech území sucho ve vrstvě půdy do jednoho metru, 92 procent území má sníženou zásobu vody. Extrémní sucho, tedy nejvyšší stupeň sucha, je na 48 procentech území, uvedl v tiskové zprávě za tým vědců bioklimatolog Miroslav Trnka.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podzim v Národním parku České Švýcarsko

Podzim v Národním parku České Švýcarsko | Foto: Václav Sojka

Podobný stav panoval v Česku na konci srpna před tím, než intenzivní deště zasáhly většinu republiky.

„Naštěstí podle předpovědi počasí by v následujících dnech měly přijít srážky a rozsah sucha zmírnit především v povrchové vrstvě. Naopak hlubší vrstvy budou reagovat pomaleji,“ uvedl Trnka. Stav sucha se poměřuje s dlouhodobým průměrem pro dané území v letech 1961 až 2010.

Chemtrails jsou mýtem, záleží jen na vlhkosti vzduchu, vysvětluje meteoroložka Zárybnická

Číst článek

Situace se začala výrazně zhoršovat počátkem října, než nastoupila druhá fáze babího léta. Sucho panovalo na 40 procentech území a na sedmi procentech území bylo extrémní či výjimečné sucho.

„V povrchové vrstvě do 40 centimetrů prakticky nebylo a v hlubších vrstvách od 40 centimetrů do jednoho metru byl špatný stav na východě a severu Čech,“ řekl Trnka. Během tří týdnů však zasáhly tři nejhorší stupně, tedy výrazné až extrémní sucho, téměř celé Čechy.

Nejhorší situace je nadále ve středních, východních a severních Čechách. „Nejvíce trpí Polabí. Na Moravě je stav uspokojivý. Nejhůře je na tom oblast ležící severně od Brna a Ostravsko. Naopak na jižní Moravě sucho nepozorujeme a je zde stav obvyklý pro dané období a vegetace je zde v lepší kondici, než je pro toto období obvyklé,“ popsal Trnka. Současná situace s druhým vrcholem sucha se podobá roku 2015.

Klimatické změny

Letošní rok je podle Trnky dobrým příkladem dopadu klimatické změny, jak můžou vypadat běžné roky v budoucnosti.

Meteorologové mluví o konci babího léta, do Česka přichází podzimní počasí

Číst článek

„Kvůli teplejší zimě bez většího množství sněhu nedojde k doplnění vody v půdě a ve vodních zdrojích. Poté začne dříve vegetační sezona a dojde k rychlejšímu vyčerpání vody v půdě. K tomu horké léto ještě více vysuší krajinu. A místo toho, aby došlo k doplnění srážek během podzimu, může nastat delší období s tzv. babím létem,“ uvedl Trnka.

Podle předpovědi by mělo tento týden panovat dynamické počasí, kdy se budou nad Českem střídat tlakové útvary a na ně vázané fronty, které by měly přinést i srážky formou přeháněk. Měly by se objevovat do konce týdne patrně s výjimkou pátku.

Nejméně do pěti milimetrů by mělo napršet na jižní Moravě, jinde by to mělo většinou být 15 až 25 milimetrů za týden. Nejhorší situace zřejmě přetrvá v Polabí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme