Ostrý start: Česko přebralo unijní předsednictví od Francie. Zahájí ho na zámku v Litomyšli
Evropa jako úkol. Motto českého předsednictví, inspirované Václavem Havlem, a slova, kterých chce vláda Petra Fialy (ODS) v čele s ministrem pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem (STAN) během tohoto období dostát. Jaká bude role Česka, co se očekává a čeho může reálně dosáhnout? Projděte si přehled toho, jak bude vypadat následující půlrok.
Začátek bude v Litomyšli. V pátek přijedou na zámek špičky Evropské unie, aby oficiálně zahájily české předsednictví Radě EU. Na sto představitelů si ve slavnostních prostorách poslechne koncert České filharmonie. Ale také probere priority, o kterých bude sedmadvacítka následujícího půlroku jednat.
Styčné body pak v dalším týdnu představí premiér Petr Fiala (ODS). Ve středu je přednese Evropskému parlamentu. V projevu bude akcentovat to, co české veřejnosti spolu s Mikulášem Bekem (STAN) sdělili v polovině června. Hlavních témat bude pět: zvládnutí uprchlické krize v souvislosti s válkou na Ukrajině, energetická bezpečnost, obrana, otázka ekonomiky a demokratických institucí.
O chod předsednictví se nezasadí pouze čeští politici a diplomaté. Jedni budou reprezentovat navenek, jiní odvedou méně viditelnou, ale o to důležitější práci v zákulisí. Server iROZHLAS.cz představil výběr 24 významných postav, poznat je můžete v článku zde.
České předsednictví je připraveno. Ukrajině nesmíme zavřít dveře, říká šéfka europarlamentu
Číst článek
Starat se o hladký průběh jednání bude stát aktéry značné úsilí. Dlouho se v tuzemsku hovořilo o tom, že rozpočet pro české předsednictví, který sestavovala ještě někdejší vláda Andreje Babiše (ANO), nebyl dostatečný. Nynější kabinet ho sice mírně navýšil, nepodařilo se však doplnit a potřebně navýšit personální kapacitu.
I z toho důvodu v rozhovoru pro iROZHLAS.cz uvedl ministr Bek, že má „trochu strach“ o zdraví lidí, kteří se na přípravě předsednictví podílí. Je podle něj totiž možné, že na jeho konci budou na hranici vyčerpání.
Věří ale v zápal a odhodlání historicky druhé předsednictví zdárně dokončit. „Naše role zvládneme,“ řekl.
Právě o lidech, kteří měli na starosti zejména horkou fázi příprav, sestavil Radiožurnál týdenní seriál. Odstartoval příběhy dvou diplomatek, následoval pohled na premiéru „se zvonečkem“ po boku ministra Beka, objasnění termínu a mechanismu trialogů, zákulisí příprav setkání v Litomyšli a konečný díl nastínil kulturní akce, které budou doprovodným programem.
Shrnutí z předsednického zpravodajství nabízí nový podcast Českého rozhlasu Bruselské chlebíčky. Srozumitelným a „stravitelným“ způsobem v něm Zdeňka Trachtová, Viktor Daněk a Filip Nerad přibližují aktuální dění v Evropské unii a přináší zákulisní informace a zajímavosti od spolehlivých zdrojů v bruselských kruzích.
Podcast Bruselské chlebíčky
Jak se Česku daří reparát v čele Evropy? Bruselské chlebíčky jsou autorským podcastem Českého rozhlasu, který odstartoval v pondělí 20. června. S nadhledem se každý týden dívá do kuchyně českého předsednictví v Evropské unii a servíruje přehlednou formou ty nejdůležitější události okořeněné pikantnostmi ze zákulisí. Chlebíčky pro připravují Viktor Daněk, Zdeňka Trachtová, Filip Nerad a jejich hosté.
První díl si můžete poslechnout zde, druhý zde.
Máte postřehy, tipy nebo připomínky? Pište na bruselske.chlebicky@rozhlas.cz