Česko přijalo víc Ukrajinců, než zvládne, myslí si 58 procent občanů. Ochranu dostalo přes 600 000 lidí

Většina lidí si myslí, že Česká republika přijala více uprchlíků z Ukrajiny, než je schopna zvládnout, uvažuje tak 58 procent lidí. Podle zhruba třetiny je situace přiměřená a pět procent zastává názor, že Česko přijalo méně uprchlíků, než by mohlo zvládnout. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky v pondělí agentura zveřejnila.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští uprchlíci přijeli vlakem z Přemyšle na Hlavní nádraží v Praze.

V případě začleňování ukrajinských uprchlíků do společnosti se podle autorů průzkumu ale podíl těch, kteří ho hodnotí kladně, zvýšil na 55 procent (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministerstvo vnitra na začátku dubna oznámilo, že v České republice je nyní kolem 339 000 běženců z Ukrajiny s dočasnou ochranou. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 vydalo Česko téměř 600 000 dočasných ochran, zanikla jich polovina.

Nejtěžší byl guláš, říká ukrajinská provozovatelka restaurace na Špilberku. Překvapilo ji pivo s pěnou

Číst článek

„Téměř třetina (32 procent) zastává názor, že jsme přijali mnohem více uprchlíků, než je ČR schopna zvládnout, a více než čtvrtina (26 procent) myslí, že jsme uprchlíků z Ukrajiny přijali o něco více, než jsme schopni zvládnout,“ uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

Lidé, kteří mají za to, že stát přijal mnohem více uprchlíků, než je zvládnutelné, jsou častěji ti se základním vzděláním či střední školou bez maturity, nespokojeni se svým životem, se špatně hodnocenou životní úrovní své domácnosti a nespokojeni s politickou situací.

V případě začleňování ukrajinských uprchlíků do společnosti se podle autorů průzkumu ale podíl těch, kteří ho hodnotí kladně, zvýšil na 55 procent, v porovnání s loňským létem je to o devět procentních bodů více.

Případ surového napadení Ukrajinek v Plasích míří před soud. Státní zástupkyně navrhuje podmínku

Číst článek

Pro možnost trvalého usazení ukrajinských uprchlíků v Česku se v aktuálním průzkumu vyjádřila zhruba desetina lidí, tři pětiny upřednostňují pouze dočasné přijetí s následným návratem, jakmile to bude možné, a 28 procent si myslí, že by stát uprchlíky z Ukrajiny neměl přijímat vůbec.

„Rozložení odpovědí na tuto otázku se tak nápadně přiblížilo tomu, jak na ni dotázaní odpovídali na podzim roku 2022,“ podotkli autoři průzkumu.

Z perspektivy celé České republiky uprchlíci z Ukrajiny představují problém podle více než poloviny dotázaných. Dvě pětiny vnímají situaci opačně, když uvádí, že uprchlíci pro celou Českou republiku problém nepředstavují, a zbývajících osm procent nedokázalo situaci posoudit. Pokud se ale průzkum zaměřil na místo bydliště, tak za problematické má uprchlíky z Ukrajiny pouze čtvrtina obyvatel, uvedli výzkumníci.

Průzkum se konal od 26. ledna do 11. března a zúčastnilo se ho téměř 1000 lidí starších 15 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme