Česko přikryl sníh, problémy jsou hlavně na severu Moravy

Varování meteorologů před prvním náporem letošní zimy se vyplnilo. Silničáři od noci bojují se sněhem, místy ho napadlo až 25 centimetrů. Hlavně na moravských horách se kvůli sněžení a nárazovému větru tvoří sněhové jazyky. Nejvíce problémů mají kamiony, které blokují řadu silnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jízda po zasněžené silnici | Foto: Jan Rosenauer

Podle meteorologa Štefana Handžáka v nížinách připadlo během posledních hodin až 10 centimetrů a na horách čtvrt metru nové pokrývky.

„Největší intenzita sněžení byla na Moravě a ve Slezsku. Srážková činnost by měla pokračovat i v dnešní den,“ řekl Radiožurnálu Handžák.

V Moravskoslezském kraji začalo hustě sněžit po půlnoci. Dosud napadlo 15 centimetrů nového sněhu, teploty se pohybují okolo nuly.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Veškerá technika zimní údržby je v terénu. V Ostravě a například i na Frýdeckomístecku se přesto silničářům nedaří zvládat příval sněhu vlastními silami a museli povolat posily. Všechny hlavní tahy jsou ale sjízdné.

Řidiči mají problémy hlavně v horských okresech, mezi Bruntálem a Novými Heřminovy v Oborné stojí v kopci kamiony. Nákladní auto a sypač silničářů zapadly mezi Bílčicemi a Leskovcem na Moravicí, silnice je tam zcela neprůjezdná. Další kamion zatarasil cestu u Třince v Konské.

Na kluzkých cestách došlo k řadě drobnějších kolizích. Policisté upozorňují na špatně průjezdný tah z Opavy na Krnov a stále apelují na řidiče, aby své síly nepřeceňovali.

Kamiony v koloně | Foto: Michal Schoffer

Problémy v dopravě jsou i na Vysočině. Stále tam intenzivně sněží, a přestože po silnicích jezdí asi 200 sypačů a pluhů, jedno auto za druhým končí v příkopech. Cesty jsou obtížně sjízdné hlavně ve Žďárských vrších, kde se nesmí solit.

Hasiči hned ráno museli pomáhat kamionu v Suché na Pelhřimovsku, který se v silnici vzpříčil. Zapadly i dva autobusy se školáky, jeden u Bohdalova na Žďársku, další u Mohelna na Třebíčsku.

Podobná situace nastala i v Chrástu u Plzně. Autobusu se po kolizi zasekly dveře. V Plzeňském kraji napadlo až 15 centimetrů sněhu, v horských úsecích, zejména v okolí Přimdy, se vytváří sněhové jazyky. V Plzni mají potíže i spoje MHD, které nabírají 10 až 20 minut zpoždění.

Na severu Čech je pro nákladní dopravu uzavřený hraniční přechod Hora Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Omezení potrvá zřejmě po celé dopoledne. Osobní auta tam zatím projíždějí bez problémů.

Chladné počasí si už v Čechách vyžádalo první oběť. V Brně na zastávce městské hromadné dopravy zemřel během noci na neděli jedenačtyřicetiletý muž.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka, Michal Schoffer, Monika Červená, Daniel Burda, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme