Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Česko připraví do dvou měsíců návrh smlouvy o případném americkém radaru

Do dvou měsíců připraví Česká republika protinávrh ke smlouvě o protiraketové obraně, kterou předložili Američané. Strategická smlouva by podle českých představ měla být co nejkonkrétnější. Právě tento dokument by mohl v budoucnu upravovat status i provoz americké raketové základny v Brdech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radar RAT-31 DL | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podle prvního náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara sdělila česká strana Washingtonu své představy o tom, co bude Praha za povolení amerického radaru na českém území požadovat. Americká strana už zná i české výhrady vůči předloženému návrhu smlouvy.

"My jsme požadovali upřesnění jednotlivých formulací, které byly navrženy. Předpokládáme, a to tady snad mohu říct, že ten text, který bude od nás, bude delší než ten, který nám byl předložen. To je asi tak všechno, co v tuto chvíli mohu říct," uvedl náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

Větší spory v jednání zatím nenastaly, potvrdil to i vedoucí americké delegace a vysoký představitel ministerstva zahraničí John Rood. Podle něj zvýší radarová základna celkovou bezpečnost NATO, protože hrozba útokem raketami v poslední době narůstá.

Česko chce jednání s USA koordinovat s Polskem, kde by měla být umístěna druhá část protiraketového systému. Zatímco v Česku má být radar, na polském území by mělo podle amerického záměru stát silo s desítkami raket. Právě Polsko je další zastávkou amerického vyjednávače Johna Rooda.

Marie Matúšů, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme